Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Kasım 2013
-ELİFCE -
-ELİFCE - kimdir?
Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce İktisat okudum. 7 Yıldır imani ve toplumsal konularda site, dergi ve portallerde yazılarım yayınlanıyor. https://twitter.com/Elif_Trc https://www.facebook.com/elif.s.tureci
  YAZARIN SAYFASI
Allah'ın Sizi Bağışlamasını Sevmez misiniz?
Affı ve kullarına karşı iyiliği çok olan Allah'ı dost edinmek, O'nun her şeyi sarıp kuşatan rahmetine sığınmak, insana hatalarının bağışlanacağını bilmesi nedeniyle büyük huzur verir. Her hatasında hemen Allah'ın affediciliğine sığınan ve tevbe eden insan, Allah'ın kendisine kesinlikle yardım edeceğini, koruyup gözeteceğini ve bağışlayacağını bilir. Hatası ne denli büyük olursa olsun, samimi niyetine binaen Rabb'inin hatasını bağışlayıp, kendisini hayra yönelteceğini umut eder.

İnsan bir hata yaptığında nasıl Allah'ın sonsuz şefkat, merhamet ve bağışlayıcılığına sığınıyorsa, kendisi de diğer insanlara merhametli ve affedici olmalıdır. Bir Kur'an ayetinde, 'Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.' (Araf Suresi, 199) buyurur Allah. Kalbi Allah'ın zikriyle hastalıktan arınmış/yumuşamış olan mümin, hüsn-ü zan eder, bağışlayıcı olur. Bu Rabb'inin buyruğudur ve önemli bir yükümlülüktür.

Allah'tan kendi hataları için bağışlanma dileyip, insanlara karşı katı ve sert bir ahlâk sergilemek, samimi inanan insanın fıtratına uygun değildir. O, Allah'ın beğendiği ahlâkı her durumda kararlılıkla uygular; zaten istediği de Rabb'inin ahlâkıyla ahlâklanmak değil midir?...

İnanan insanın bağışlayıcılık anlayışı, cahiliye insanınkinden çok farklıdır. İnkar eden kişinin ‘bir defalık affetme' ya da ‘son kez affetme' mantığı onun asla benimsemediği bir tavırdır. İnanan insan herhangi bir hata veya kusur defalarca da devam etse, affedici ve hoşgörülü davranır, davranışlarında bir değişiklik olmaz.

Af olmazsa sevgi diye bir şey kalmaz. Af olmasa o kadar çok insan birbirine darılabilir, sürtüştükleri o kadar çok konu olabilir ki... Ancak Allah, affedicilik özelliğiyle müminleri sağlıklı yaşayabilecekleri şekilde yaratmıştır. İman etmeyen insan kinlendiğinde kini bir ömür boyu devam eder; hoşgörü ve bağışlayıcılığının bir tahammül sınırı vardır. Ard arda gelen hataları ve yanlışları sonucunda ‘bardak dolar'  ve ‘son damla'nın da taşmasıyla karşısındaki kişiyi artık affedemez duruma gelir. 'Ben onu çizdim, benim için bitti'  der örneğin. Oysa mümin, binlerce kez hata yapmış da olsa sevdiğine karşı merhametlidir. Asıl Allah'tır bağışlayıcı olan; bizler ceza veremeyiz.

Affetme sıkıntı, azap, çile içinde olmamalı, gönülden olmalıdır. İntikamın şeytani bir tadı vardır; ondan kaçınıp, samimi, içten affetmek, şefkatle bakmak gerekir. Affetmek, müminler arasındaki sevgi zeminini oluşturmada Allah'ın sunduğu sayısız nimet ve güzellikten biridir. Affetmek, sevginin önündeki engelleri kaldıran temizleyicidir.

Allah'ın beğenmediği bir ahlâk gösterdiği anda kişi ölüm meleklerini karşısında görse,  telafi edecek zamanı olamayacağını anlar. İşte içi titreyerek Allah'tan korkan bir mümin, Allah'ın razı olmayacağı bir ahlâk göstermekten, O'nun katında makbul olmayan bir davranış sergilemekten titizlikle kaçınır. Her olay ve her hatalı davranış karşısında merhametli olur; bu en güzel ahlâk özelliklerinden biridir.  Bu şekilde müminlerin birbirlerine karşı sevgi ve bağlılıkları artar ve şeytan aralarını açıp-bozamaz.

Kur'an'da, 'Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.' (Nur Suresi, 22) buyrulur. Allah'ın bizi bağışlamasını sevmez miyiz?.. En çok ihtiyacımız olan nimet de bu değil midir?...


   
2013-11-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Aşk, Şiddetli Bir Muhabbettir
- İmana Zulüm Nasıl Karışır?
- Cihad Nedir?
- Mezarım Denize Nazır...
- Samimiyet Şifadır
- Allah İntikam Alır mı?
- İnanan Kadının Cesareti...
- Beni Bu Bayramımda Ağlatmayınız!
- Bozguncular: Lanet Onlar İçindir!
- Gençlerin Suçu Ne?..
- Peygamberimiz ve Evlilikleri
- Medya ve Gerçekler