Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Adı Barış Olsun...
Diyarbakır 16 Kasım'da bayram günü gibi şen heyecanlı mutlu ve çoşkuluydu maşaAllah. Diyarbakır bir çok ilki yaşadı, büyük bir zafer  kutlaması gibiydi sokakları şiddetsiz ve huzurluydu. Yıllardır göz yaşı kan terör yıprattı o güzelim halkını. Yıllardır belli odaklar tarafından oynanan oyunlara  kardeşi kardeşe düşman edenlere yenilmedi.

***

Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses öyle yürekten konuştular ki Kürtçeyi bilmeye tercümeye gerek kalmadı. Samimi, içten olan ülkesini seven her insan anladı onun söylediklerini. Sevgiyle bütün insanları kucaklayan barış kardeşlik dileklerini yüreklerinde yılların hüznünü  ve bu günün sevincini birleşip  sıcacık akan gözyaşlarına dönüştü. Ana dillerini konuşmalarına yıllarca izin verilmemişti, suç sayılmıştı. Bu en büyük zulümdü. Hapisteki evlatlarını ziyarete giden anneler Türkçe bilmedikleri için görüşlerde konuşamamış, evlatlarıyla sadece bakışmışlardı. Aşağılanmış ve hor görülmüşlerdi. Şimdi ise kendi dillerinde konuşan bakanlarına, sanatçılarına barış sloganlarına eşlik ettiler. Büyük bir sevinçle. İbrahim Tatlıses yaptığı konuşmada bu güzel günün anısına bir çocuğu daha olursa adını 'barış' koyacağını söyledi inşaAllah.

***

Ezelden kardeşiz, ebede kadar kardeşiz, pazara değil mezara kadar kardeşiz mahşere kadar... Kardeşiz biz yol arkadaşı değil kader arkadaşıyız. Başbakanın söylediği bu kardeşlik mesajı   Türkiye'nin tek yürek olmasını Diyarbakır'dan canlı olarak gösterdi tüm dünyaya maşaAllah.

***

Yollarda Başbakan'ın konvoyun geçmesini bekleyen bir yaşlı amcaya neler hissettiğini soran muhabire amcanın verdiği cevap beni çok duygulandırdı. Yıllardır görmek istediğim gün bugündü bu manzarayı gördüm ya artık ölsem de gam yemem diyordu.

***

38 yıl önce bir düğünde Kürtçe şarkı söyledi diye arama kararı çıkartılan Şivan Perwer Türkiye'den gitmek zorunda kalmıştı. 38 yıl aradan sonra İbrahim Tatlıses ile bir düğünde hemde 400 çiftin evlendiği Diyarbakır'da toplu nikahta İbrahim Tatlıses'le düet yaptı maşaAllah.

***

Başbakanımız biz aynı medeniyetin aynı toprakların evlatlarız, 1920'de bu ülke nasıl birlikte kurulduysa şimdi de yeni Türkiye'yi birlikte kuruyoruz inşaAllah dedi. Keşke şimdi burada ülkemin bir başka sesi, bir başka nefesi de şarkılarıyla, türküleriyle eşlik etseydi diye iç çektiği13 yıl önce 16 Kasım'da vatanına hasret olarak vefat eden  Malatya'nın evladı Ahmet Kaya'yı yaad etti. Ahmet Kaya'nın ve daha sonra Diyarbakır Ağlama türküsünün sözlerini okudu.

Üzülme sen üzülme
Başını öne eğme
Gün olur kavuşuruz
Dert etme Diyarbakır                                                                                                                      

Ağlama sen ağlama
Kanlı bezler bağlama
Bu yangın söner bir gün
Ağlama Diyarbakır

***

İnşaAllah yeni Türki'ye, güçlü Türkiye huzurlu, mutlu Türkiye, savaşsız bir orta doğu barışın egemen olduğu bir dünya için şer odaklara karşı bugün Türkiye'nin koruma çemberinde  İslam aleminin birleşme zamanı... Gelin birlik olalın İslam birliğini kuralım inşaAllah.


   
2013-11-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
Necdet AKDAĞ
2013-11-18 14:10:29    ip: 85.99.196.???
Amin.İnşaALLAH..Bütün müslümanlar kardeştir..bİz gözlerimizi kapamadan..Rabbim o güzel günleri gösterir.Hep dua ederdim Rabbim bizim ülkemizdeki ve bütün dünyadakıi müslüman kardeşlerimizin ezilmesine izin verme..bir kurtarıcı gönder diye...Şükürler olsun..şiir okuduğu için hapiste yatan bir kulunu bize başbakan yaptı..Ülkemizdeki mazlumlar kurtuldu..şimdi sıra tüm dünya müslümanlarının bir araya gelmesinde..ayrılık..gayrılık olmadan..
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları