Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Diyarbakır Barışı Sahiplendi
16 Kasım 2013 adeta bir milattır. Diyarbakır'da ilkler yaşandı.

Türkiye Cumhuriyetin Başbakanı ile Kuzey Irak Kürt Bölgesi Başkanı (IKYB) Mesut Barzani, 37 yıldır söyleyip seslendirdiği şarkılar yüzünden yasaklı bulunan Şivan Perwer'in  bir araya gelmesi, ses sanatçısı İbrahim Tatlıses'in de onlara iştirak etmesi başka bir güzellik yarattı. Diyarbakır'da yaşanan ilklerden biri de Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar düşünülmesi bile yasak olan Kürdistan ifadesinin Başbakan Erdoğan tarafından söylenmesi, BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in  ve BDP Milletvekillerinin Başbakan Erdoğan'ı hava alanında karşılamaları, Başbakan Erdoğan'ın ilk defa BDP'li Belediye'yi ziyaret etmesi, buna karşılık BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, Belediyenin önüne kırmızı halı serdirerek Başbakan'ı merdivenlerde karşılaması, Başbakan'la Osman Baydemir'in elele tutuşması ve samimi bir ortamda sohbet etmeleri, bunlar yaşanan ve görünen ilklerdi.

Diyarbakır'da cadde ve sokaklar bayramı andırıyordu. Başbakan'ın geçiş güzergahı tamamen Türk Bayrağı, Ak Parti bayrakları, Türkçe ve Kürtçe pankartlarla Başbakan'a ‘hoş geldiniz' ile süslenmiş (geçmişte  gündüz bayrak asılıyordu fakat gece bayraklar birileri tarafından indiriliyordu) güzergah boyunca halk başbakana sevgi gösterilerinde bulunuyordu, bu yüzden 10 dakikalık yol bir saatte ancak gidilebildi.

Meydan geçmişe nazaran daha dolu ve daha canlıydı. Meydanın değişik bölgelerinde halk davul zurna eşliğinde halaylar çekiyordu. Meydanda yaşlısı, genci, kadını, erkeği fark etmiyordu barışı, huzuru özleyen bu halk hep beraber halay çekiyordu, meydandaki on binlerin kalplerinden geçen bugün bayram barışın bayramı diyerek coşkuyla haykırıyorlardı korkmadan ve özgürce... 

Meydan, sokaklar ve balkonlar doluydu ve canlıydı.

Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in beraber Kürtçe ve Türkçe söyledikleri  'Ağlama anne barış geldi ağlama' (Megri megri daye megri!') meydanda toplanan kalabalığın kılcal damarlarına kadar işledi.

Türkçe Kürtçe barış şarkıları söylendi.

Yıllardır kan, gözyaşı ve ölümleri yaşayan halk barışı ve barışa olan özlemini dile getirircesine çözüm sürecine desteklerini meydanı doldurarak cevap verdi.

Kısacası Diyarbakır barışı sahiplendi.

Kalın sağlıcakla.

Günün Sözü : Korku içinde yaşayan insan asla özgür değildir. ( Horatius )


   
2013-11-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları