Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2014
Semra ATASOY
Semra ATASOY kimdir?
Arkeolog Yazar, Özlem yayınlarından altı adet çocuk öykü kitabı ve bir adet şiir kitabı, yetişkinlere yönelik siyaset ve kadınlarımızı anlattığı deneme anı kitabı "AŞKIN ADI TURUNCU" ve "GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR MI?"adlı romanın yazarıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bir Catlak Bir Uçurum
Kandillerde bayramlarda, dualarımıza tüm halkımızı ve vatanımızı ekleriz, ama bazı anlar vardır ki mutlaka yaşanacaktır. Kader ya da ilahi adalet her ne denirse densin, bazı anların hiçbir şekilde geri dönüşü yoktur.

Bir yazımda ülkemiz ve insanlarımızla ilgili hayallerimi ve temennilerimi yazmıştım, bir okurumdan cevap gelmiş nasıl böyle boş hayallere kapılabilirmişim diye bir yorum yazmış.

Olaylara iki türlü bakış açısı vardır. Başka bir bakış açısı yoktur. Makro bakış ya da düşünce ve mikro bakış ya da düşünce.

Mikro baktığınızda, yalnızca siz bulunduğunuz alan kadar bölgeyi görürsünüz ve yorumlayabilirsiniz. Şu an dünya üzerindeki insanların yüzde 90'ı hayata ve olaylara yalnızca mikro bakabilirler. Bu şekilde yorumlar ve algılar.

Bir de makro bakış açısı vardır ki bu herkesin harcı değildir. Makro bakış açısı artık erdeme ulaşmaya başlamış insanlara özgüdür.

Erdeme henüz ulaşamadım ama tüm olaylara makro bakış açısıyla bakmaya çalışırım, göremediğim bir şey var mı diye düşünürüm.

İşte şu aralar ülkemizde yaşanan olaylara bu iki bakış açısıyla bakarsak eğer birbirinden çok farklı sonuçlar çıkar.

Mikro bakış açısından bakıldığında, halk birkaç şeye kızmıştır, ağacı bahane edip ayaklanmıştır. Ayaklanan da haklıdır, hükümette kendi açısından haklıdır. Bir taraf seçersiniz ve nefesiniz yettiği müddetçe savunursunuz. Olaylar bir süre sonra biter, herkes yoluna gider.

Bir de makro bakış açısından bakıldığında ise, iş sanıldığından çok daha büyüktür. Türkiye çok önemli bir konumdadır. Bu güne dek açıklanmadı ama Türkiye ciddi yer altı kaynaklarına da sahiptir ve şu an hükümet bu kaynakların ne olduğunu çok iyi bildiği halde halktan gizlemektedir.  Bu aç gözlü ülkelerin iştahını kabartmaktadır.

Komşularla sıfır politika uygularken nasıl başardıysak tüm komşularla kavgalı olduk bir anda. Özellikle Suriye, bizim Başbakanın kendi ülkeleriyle ile ilgili söylediklerine çok kızmıştır ve intikam almak için fırsat kollamaktadır.

Gökyüzü ise ayrı hikâye, astrolojik olarak da yıldızların konumu ciddi sıkıntı ve doğal afetler habercisidir.

Sahte hocalar değil de gerçek ermişler bu sıkıntıların geleceğini uzun zaman öncesinden biliyorlardı ve Mısır'dan böyle bir zat, şu an sırf belli bir kesimi uyarmak için Türkiye'ye geliyor. Bilenler biliyor ama gel de ayrıntılı açıkla.

Bazı şeyler öyle çok kolay dile gelmiyor işte...

Belgesellerde uzmanların anlattıklarından biliyorum, uçaklarda oluşan milimetrik bir çatlak, koskoca uçağın düşmesine neden oluyor. Düşünün artık o devasa uçak, milimetrik bir çatlaktan nasıl düşer???

İşte Türkiye' de bu milimetrik çatlaklarla bir kırılma sürecine girmiştir.

Sevgili okuyucularım, Rabbim ömür verirse ben daha çok bu köşede yazacağım. Şimdi değil ama bir yıl sonra bu köşe yazımı tekrar dile getirip o anki şartları tekrar yorumlayacağız.

Bakalım kim yanılmış.

Olaylara bulunduğunuz yerden bakmayın, biraz geniş açıdan bakın.

Bazı gerçekleri hiçbir şey örtemez. Yalnızca görmek istemezsiniz.

Ve görmezsiniz.

Zaman ve sabır gerçeği gösterir...


   
2013-11-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları