Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Temmuz 2016
Selahattin EROL
Selahattin EROL kimdir?
Gazeteci-Yazar Selahattin Erol 1970 Yılında Mardin Savur'da doğdu. Uzun yıllar İhlas Haber Ajansı- TRT Muhabirliğini yaptı. Halen Anadolu Ajansı Muhabirliğini Sürdürüyor. Çeşitti gazete ve internet sitelerinde yazılar yazıyor. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Okul Güvenliği ve Cafelerin Denetlenmesi
Geçtiğimiz günlerde, okul önlerinde gördüğüm manzara beni derinden yaraladı. Bunun yanında öğrenci velilerden gelen bazı tepkiler üzerine bu konuya değinme ihtiyacı hasıl oldu.

Okul güvenliği ve çocukların suçtan korunmasına yönelik tedbirlerin artırılması için 
eğitim yuvalarına yakın bulunan umuma açık yerler, 'internet salonları, elektronik oyun salonlarıyla park-bahçelere ve kahvehane' gibi işletmelere yönelik denetlenmelerin artılması gerekir.

Öğrenci güvenliğinin ve okul güvenliği dikkate alınarak tespitlerin yapılaması ve denetimlerin sıklaştırılması kaçınılmazdır.

Öğrencilerin okul saatlerinde internet kafe ve elektronik oyun yerlerine girmeleri bir an önce önlenmelidir.

Okula gelmeyen veya uzun süre devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşülerek, çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlanması çalışması yürütülmelidir.  

Bunun için okul yöneticileri, okul aile birliği, öğrenci velisi ve emniyet yetkilileri ortak bir çalışma ile çalışma yapması iyi sonuç alınacaktır.

Okul idareleri ile gerekli koordinasyon kurulmalı, okula gelmeyen veya uzun süreli devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşecek polis, çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlanmalıdır.


Emniyet, her okul için müdürlerin irtibat kurup güvenlik sorunlarını paylaşacakları, sürekli bekleme ve bulunma konusunda personel ile irtibatlı olması suçların azaltılmasına yönelik çalışma yapılaması yerinde olacaktır.

Yasağa uymayan işletmeci ve yetkililer hakkında gerekli yasal işlem yapılarak para cezası uygulanması hayata geçirilmelidir.

Buna göre, polis, çocukların okula geliş ve gidiş saatlerinde, okulun etrafında, çevredeki yollarda genel asayiş ve trafik önlemleri alması artan suçların  önlenmesine ve caydırılıcılık yapacak etkisi olacaktır.


Okul çevrelerinde öğrencileri eğitim ve öğretimden uzaklaştıracak aykırı şekilde bulunan bu tür işletmeler denetimlerin sıklaştırılması suçların önlenmesinde etkin olacaktır.


Bu konuda risk ve tehditlerin önlenmesi için gerekli düzenleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Alınacak buna benzer önlemlerle artan suç oranlarının okul önlerinde meydana gelen kavgalı, tartışmalı olayların azaltılması çalışmaları yürütülmesi için caydırıcı olacağı kanaatimdeyim.  

Geleceğimiz olan çocuklarımızın internet kafe ile elektronik oyun oynanan yerlerden olumsuz yönde etkilenmelerini engellemek, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklarını koruyarak daha güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim-öğretim görmelerini sağlaması kaçınılmazdır.

Saygılarımla...

 

 


   
2013-11-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları