Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
İmtihan bir nimettir
Bu gün sizlere her insanın yaşadığı sürece tabi tutulacağı imtihanlardan bahsedeceğim!

İnsan hiç beklemediği hiç ummadığı  bir anda sevdiği insanı kaybedebilir, hastalanabilir, sakatlanabilir ve ya zenginken fakir olabilir. Bunların hepsi insan için bir deneme bir imtihandır. İnsanlar bu durumlarda tutunacak dal ararlar. Müminler şah damarından daha yakın  olan Allah'tan yardım isterler. Allah'a yaklaşmak için bir nimettir imtihan.

 ***

Allah insanı bir amaç üzere yaratmıştır!

 (O, amel davranış ve eylem bakımından hanginizin iyi ve güzel olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. Mülk suresi.2)

(Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan eksilmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.2/55)

Allah bu hayatı insanları denemeden geçirerek iyi ve doğru  olanları diğerlerinden ayırt etmek için yaratmıştır. İyilikten yana yaptıkları ağır basanlar sonsuz nimet yurdu cennette ağırlanırken kötülüğü ve zulmü yapanlar ise cehennemi boylayacaklardır.

***

Allah dünya hayatında herkesi farklı farklı durumlarla imtihan eder. Müminler imtihanlarla karşılaştıklarında endişeye ve korkuya kapılmazlar (Allah'ın izni olmaksızın hiç bir musibet hiç kimseye isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse,onun kalbini hidayete yöneltir. Allah her şeyi bilendir. Teğabün suresi11)

Mümin Allah'a teslim ve tevekküllü olmalıdır çünkü yaşadığı her şey Allahın kontrolü dahilinde gerçekleşmektedir (Deki:Allah'ın bizim için yazdıkları dışında bize kesinlikle hiç bir şey isabet etmez o bizim mevlamızdır ve müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidir.Tevbe suresi 51)

 Allah başımıza gelen  her zorlukta bir kolaylık olduğunu müjdeler (demek ki, gerçekten her zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır. İnşirah suresi 5,6

İmtihanlar ve musibetler müminin kendisini eğitmesine, derin düşünmesine, ahlakını düzeltmesine, olgunlaşmasına, takvasının artmasına ve cennetteki derecesinin artmasına vesiledir. İnsan başına gelen her imtihanın sonucunun mutlaka hayır, güzellikle biteceğini bilmelidir. (Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.2.216) diyor Allah

***

İnsanlar sadece felaketlerle zorluklarla hastalıklarla imtihan edildiklerini zannederler oysa Allah  verilen her nimetle bizleri sınar. (Biz sizi şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. Enbiya suresi35 ) (Bilin ki mallarınız ve çocuklarınız ancak bir fitnedir imtihan konusudur. Allah yanında ise büyük mükafat vardır. Enfal suresi 28

***

Dünyada verilen bütün nimetler zenginlik, güzellik şöhret, mücevherler, evler, arabalar, evlatlar, makam Allah'ın imtihan olarak verdiği geçici bir oyalanmadan ibarettir. Bu nimetleri imtihan olarak verildiğini görmez, şükretmez ve Allah'ın rızasını kazanmaya çalışmazsak bu nimetlerle deneme bizi felakete sürükleyebilir

***

Müminler yaşadıkları her an imtihanın bilincinde olmalı imtihanları rablerinden bir rahmet bir sermaye olarak görmeli elindeki sermayeyi kalıcı olması için bu fırsatı değerlendirmelidir.

***

(Hiç şüphesiz Allah müminler'den karşılığında onlara cenneti vermek üzere canlarını ve mallarını satın almıştır. Şu halde yaptığınız bu alış verişten dolayı sevinip müjdeleşiniz. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur. Tevbe suresi 111)
 

   
2013-11-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları