Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Öğüt alıp düşünen var mı?
Toplumumuz da bazı insanların kuran ayetlerini fazla düşünmeyin, derinine dalmayın, insanı delirtir gibi yanlış telkinleriyle karşılaşmaktayız! Bu telkin şeytan'ın Allah'ın ayetleri'ni insanların düşünmesini engellemek için yaptığı bir taktiğidir.

Allah ise ayetlerin de düşünen insanlar için ibretler olduğunu açıklar, ayetleri üzerinde düşünmemizi ister.

(Bu Kuran ayetlerini iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz bir kitaptır.sad.29.) (Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı arada üretip yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.2/164)

Allah kendisini tanımamızı, yarattıkları üzerinde düşünmemizi, canlılardaki muhteşemliği görmemizi, incelememizi, kainatı okumamızı ister.

(Bu rabbinin dosdoğru yoludur öğüt alıp düşünmesini bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıkladık.6/126) düşünen insanlar Allah'ı daha iyi tanırlar. Çünkü insan ancak düşünerek Allahın sonsuz gücünü, kudretini, merhametini, kusursuz sanatını kavrar.

Allah'ı tanıdığımızda ona olan sevgimiz, tevekkülümüz, güvenimiz, teslimiyetimiz, imanımız ve korkumuz artar. Allah bu ayeti kerimede (kulları içinde ise Allah'dan ancak alim olanlar içleri titreyerek korkar şüphesiz Allah üstün ve güçlü olandır bağışlayandır.35/28) diyor. Alim olmak da ancak derin düşünmek, araştırmak ve okumakla olur inşaAllah.

Allah bizi düşünmeye sevk etmek için ibret verici olaylar yaşatır!

(Görmüyorlar mı ki,gerçekten onlar her yıl bir veya iki defa belaya çarptırılıyolar da tevbe etmiyorlar ve öğüt alıp ders çıkarıp düşünmüyorlar.tevbe.126)

Başımıza gelen olaylar, hastalıklar, afetler, acılar, sıkıntılar düşünmemiz için hikmetle yaratılır mümin bunun şuurunda olmalıdır. Bu vesileyle insan ahireti ölümün yakınlığını anlar, ömrünü boşa geçirmekten kaçınır, her anından sorumlu olacağını bilir, Kuran ahlakını yaşamaya gayret ederek hayatını en güzel şekilde biçimlendirir.

(O size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten su indiriyor içten Allah'a yönelenden başkası öğüt alıp düşünmez.40/13)

(And olsun biz kuran'ı zikr ögüt alıp düşünmek için kolaylaştırdık.Fakat öğüt alıp düşünen varmı? 54/17.)

DÜŞÜNMEK YANLIZCA İNSANA  VERİLMİŞ BİR NİMETTİR KIYMETİNİ BİLELİM İNŞAALLAH


   
2013-12-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
sonayşengül toğuşlu
2013-12-12 12:25:42    ip: 85.106.250???
burda mehdiden mi bahsediliyo kardeşim
.......................................................................................................................................................................
hasan salim
2013-12-12 08:41:38    ip: 95.10.27.2???
arkadaşlar mehti gelmeyecek.....kitabımızda böyle bir şey geçmiyor,,,,oysa ALLAH cc,bizbu kitapta herşeyi açıkladık demektedir enam su,,rum su,,aksini savunanlr beni uyarın lutfn,,,
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları