Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Mucize her yerde...
Her anımızın mucizelerle dolu olduğunun ne kadar farkındayız?

Işıl ışıl bir gökyüzü, renga renk kelebekler, cıvıl cıvıl  öten kuşlar, mis gibi kokan güller birbirinden lezzetli meyveler, birbirinden sevimli canlılar muhteşem dizayn edilmiş bir evrende mükemmel işleyen ve hiç aksamadan devam ediyor. Bütün gördüğümüz, duyduğumuz kokladığımız, tattığımız her şeyin beynimizde elektrik sinyallerinden oluşması ne büyük mucizedir maşaAllah.

 Etrafımıza dikkatlice baktığımız da her şeyin kendine özel bir sanat eseri olduğunu ve bir yaradanı olduğunu görürüz. Bu kainatın kendiliğinden oluşmasını düşünmek vicdansızlıktır, akılsızlıktır!

 Şu an okuduğunuz bu yazıların dahi bir yazanı olduğu bilinir de bu kainatın tesadüflerle kendiliğinden oluşması nasıl düşünülür!

 Allah bu ayette (O biri diğeriyle tam bir uyum içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman olan Allah'ın yaratmasında hiç bir çelişki ve uygunsuzluk Göremezsin. İşte gözünü çevirip gezdir her hangi bir çatlaklık bozukluk ve çarpıklık görüyor musun?67/3.- Sonra gözünü iki defa daha çevirip gezdir; o göz umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir. 67/4) diyor.

 Her gün gördüğümüz şeyler bize sıradan basit algısı oluşturabilir. Ancak canlılardaki ince detayları incelemek bu algımızın değişmesine dünyaya daha farklı bakmamıza sebep olur.

(Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır.3/190)                                                                          

Kainattaki ayetleri görmek Allah'a olan sevgimizi, tevekkülümüzü, korkumuzu, hayranlığımızı, arttırır ve bizi hakiki imana götürür inşaAllah.

(Eğer Allah'ın nimetlerini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. 16/18)

Allah bizler için binlerce nimet yaratmıştır maşaAllah . Allah'ın canlılardaki mucizelerine şahit oldukça daha mutlu oluyorum bizlere verdiği nimetler için Allah'a hamd ediyorum ve onu çok seviyorum inşaAllah.

İbretle bakarsan bütün varlıklara
Ya bir yaprak veya nara
Mükemmellik görürsün
Her canlı ve cansızda
Hayran kalırsın her an yaradana


Evrenin Yaratılışındaki Mucize Örnekleri, kaynak :Harun Yahya'nın Mucizeler Zinciri kitabından( big bang) nasıl oluşmuştur bir bakalım:

Göklerin ve yerin mülkü O'nundur; çocuk edinmemiştir. O'na mülkünde ortak yoktur, herşeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir. (Furkan Suresi, 2)

Evren 

Patlamayla gelen olağanüstü düzen; 

İçinde yaşadığımız evrenin yaklaşık 15 milyar yıl önce tek bir noktada meydana gelen büyük bir patlama ile ortaya çıktığı ve genişleyerek şimdiki şeklini aldığı, bugün bütün bilim dünyasının onayladığı bir gerçektir. Uzay boşluğu, galaksiler, gezegenler, güneş, dünya, kısaca evreni oluşturan tüm gök cisimleri, "Büyük Patlama" ya da diğer adıyla "Big Bang" adı verilen bu patlama sonucunda meydana gelmiştir.


Patlamalar her zaman maddeyi dağıtır ve düzensizleştirir!!

Burada çok büyük bir sır vardır: Big Bang bir patlama olduğuna göre, beklenmesi gereken, bu patlamanın ardından maddenin atomlar ya da atom altı parçacıklar halinde uzay boşluğunda "rastgele" dağılması olacaktır. Fakat öyle olmamış, tam aksine, son derece sistemli ve düzenli bir evren ortaya çıkmıştır. Bu rastgele dağılan maddenin evrenin belirli noktalarında birikip galaksileri, yıldızları ve yıldız sistemlerini oluşturması bilim adamlarının benzetmesiyle, "bir buğday ambarına atılan el bombasının, buğdayları toplayıp, düzenli balyalara sarıp üst üste istiflemesi" kadar hatta bundan çok daha "olağanüstü" bir durumdur.

Big Bang teorisine uzun yıllar karşı çıkmış olan Prof. Fred Hoyle, bu durum karşısında duyduğu şaşkınlığı şöyle ifade eder:

Big Bang teorisi evrenin tek ve büyük bir patlama ile başladığını kabul eder. Ama bildiğimiz gibi patlamalar maddeyi dağıtır ve düzensizleştirirler. Oysa Big Bang çok gizemli bir biçimde bunun tam aksi bir etki meydana getirmiştir: Maddeyi birbiriyle birleşecek ve galaksileri oluşturacak hale getirmiştir.

Elbette ki evrenin tüm maddesini içeren böyle muazzam bir patlamadan sonra bu derece hassas dengeler üzerine kurulu bir sistemin ve düzenin oluşması ancak "mucize" tanımıyla açıklanabilir. Astrofizikçi Alan Sandage da bu gerçeği şöyle ifade etmektedir:

Böyle bir düzenin kaostan gelmiş olduğunu oldukça imkansız buluyorum. Allah'ın varlığı, varlık mucizesinin de tek açıklamasıdır.

Bilim adamlarının da ifade ettiği gibi, bir patlama ile birlikte atomların en uygun şekillerde biraraya gelmeleri, sonsuz düzenlilikteki evreni, evrenin içindeki milyarlarca yıldız barındıran milyarlarca galaksiyi, trilyonlarca gök cisimleri arasındaki hiçbir aksaklık barındırmayan dengeyi oluşturması büyük bir mucizedir. Bu mucizeyi gerçekleştiren ve bizlere gösteren sonsuz kudret sahibi Allah'tır:

O halde biz insanlara düşen, kendisinin ve her şeyin Yaratıcısı olan Allah'ı bilmek ve O'na şükredici olmaktır!

Not: Harun Yahya'nın Mucizeler Zinciri kitabını online okuyabilir, facebook, twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz. 


   
2013-12-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları