Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
İçimizdeki Sensör
Allah her kulunun kalbine iyiliği ilham eden kötülükten de sakınması için uyarıcı bir sensör yerleştirmiştir. Bu sensör vicdandır.

Vicdan'ın Allah'ın ilhamı olduğu bu ayette şöyle anlatılmaktadır: (Nefse ve ona 'bir düzen içinde biçim verene'. Sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun). Onu arındırıp-temizleyen gerçekten felah bulmuştur. Ve onu (isyanla, günahla, bozulmalarla) örtüp-saran da elbette yıkıma uğramıştır. (Şems Suresi, 7-10)

Vicdanın görevi yapılmaması gereken bir olayı önlemektir, yoksa olay olduktan sonra suçluluk duyurmak değil!

İyilik yaptığımızda huzur, haksızlık yaptığımızda ise sıkıntı hissediyorsanız sevinin çünkü vicdanınız doğru çalışıyor demektir. Her insanda olan bu sensör zaman içerisinde kişinin inançlarına, inandığı ideolojilere göre şekil alıp değişebilir.

Bir haksızlık karşısında vicdanımızın sesini nefsimiz kendimizi haklı göstermek için çeşitli bahanelerle yatıştırabilir, bazen de taraf tutup kimine yanlı, kimine gevşek, kimine katı bakabilir, kendi kusurlarını hafif, başkalarının  kusurlarını büyük görebilir. Bu da ileri ki zamanlarda vicdan sensörünün duyarsızlaşmasına, bozulmasına sebep olur.

Vicdan Allah'ın bizlere verdiği büyük bir nimettir. Vicdanımız bize doğru kararlar vermemizi, pişman olacağımız hataları yapmaktan uzak durmamızı, adaletli olmamızı, iyiliği, güzelliği ilham ederek salih amelleri yaşamamızı sağlar .

Vicdana uyan insan her canlıda Allah'ın varlığını görür, şükür eder Allah'ın varlığına iman eder. Allah vicdana uymayanların Allah'ı inkar ettiklerini şöyle açıklar; (Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler. Artık sen, bozguncuların nasıl bir sona uğratıldıklarına bir bak. (Neml Suresi, 14)

Bu ayette de görüldüğü gibi vicdanlarına uymayanlar gerçekten büyük kayıp içindedirler.

Allah'tan en çok korkan adaleti koruyup yüksek vicdan sahibi olabilir. Derin iman sahibi olan insan vicdanını geliştirir, hatalarını vicdan süzgecinden geçirdikten sonra hemen yanlışını görür ve tevbe eder. (ve çirkin bir hayasızlık işledikleri yada nefislerine zulmettikleri zaman Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah'tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları kötü şeylerde bile bile ısrar etmeyenlerdir. 3/135)

Pişman olmadan önce vicdanımızın sesine kulak vermeliyiz! İnsan ancak  kuran ahlakını yaşamasıyla vicdanının rahat olmasını sağlar, inşaAllah... Vicdanımız vesileyle Allah'ın rızasını kazanır, dünyada huzurlu ahirette de cehennem azabından korunuruz


   
2013-12-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları