Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gurbet ve köy...
İnsan  dogdugu yeri nasıl unutur...

Belki hic unutmaz veya öyle görünür.

Hayat insanı yaşam icinde öyle bi savuruyor ki taaaa gurbet elleri vatan yer yurt belleveriyosun gibi oluyo sadece oluyoo.

Savrulmalar icin icin yanan yanardag gibi cocuklugu gecmiş ilk hatıraların  beyne kazındıgı o tertemiz Anadolu kültürü hic erozyona ugramamış halis duygular hep beynin bi kenarında yer olup silinmiyor..

Belki bir cok örnegi var ama gecen günlerde yaşadıgımız güncel bir yaşam icinde yaşanmış  bir öykü gibi algıladıgımız bir yaşam belki insanın başına geldigi zaman vaayy be dedirten yaşam..

Güller diyarı Isparta ilinin merkez islam köy zaten belli oldu ya 9, ncu .Cumhurbaşkanı Sn.Süleyman Demirel'in eşlerinin vasiyeti oldu. Kim derdi ki koskoca başbakan olmuş cumhurbaşkanı eşi bunca devlet kabirligi varken sen git taaa islamköy'ee olcak iş deell emma vasit böyle olunca yapacak bi şey yok. Eşi de vefa göstermiş son dilegi belki de ortak kararları ama ne güzel icim kırpır kıpır etti. Dogup selviler verdigi torpakları tekrar tekrar kavuşmak ne güzel belki sadece bize öyle gelmiştir..

Gecen gün ilim uşak te bi cumartesi günü belediye haporloleri anos yapıyor genel olarak ya kayıp ya cenaze ilamı herkes gibi köylüler olsun şehirli olsun kulak kabartır duyarlı insanlar hep böyle yapar acep kim nireli diye ilan şöyle uşak bölme köyünden hüseyin gülter eşi özcan gülter vefat etmiştir cenazesi 16,11,2013 günü ikindi namazı mütakip merkez kırka köyünde defin edilecek, dost ve akrabalarına duyrulur diye  ve sonrası ilamı duyan her bir kırkalı bir birbirine telefon acıyor. Acep kim kim hec kimse şu diye tanıyan yok. Taa ki sonradan sonradan ögreniyoruz  ki kırka eşrafından kamburbekir lakaplı bekir cınar'ın böyük kızı özcan cınar. Vaktiyle 1943 dogumlu ve vaktiyle gene 1960'larda bölme köyüne gurbete gelin getmiş ve gidiş o gidiş ki yıllar icinde tüm anadoluyu kasıp kavuran gecim derdi yaşam icinde  yaşam derken aile darmadagın olmuş ve baba ana vefat etmiş. Ev bark yıkılmış bir iki tarla kırac yer kalmış mal mülk bölünmüş parcalanmış. Bu arada diger kerdeşlerle irtibat devam etmiş ama şehirde ve cok kısıtlı olmak la beraber tüm anadoluda gecerli olan gecim derdi bu köylümüzü  gercek gurbete atmış taaa alamanya ya savurmuş.

 

Hep vatan hasreti ile ben köyümü özledim ben ananemi babamı özledim türküsü ile hep havada ucan göcmen kuşlarına bakıp bakıp selam yollamış bazen cocukları sorarmış niye dalıp dalıp gökyüzü ne bakıp dalıp gidiyorsun diye göz pınarları yaşarır acep bi turna sesi duyarmıyım varrk varrkk diye niye niye diye sorarlarmış. Dogdugum ilk sevinci ilk üzüntümü ilk dostlarımı ilk arkadaşlarımı ilk akrabalarımı ilk torpak kokusunu ilk yagmurda  ıslandıgımız o eski nazilli basmasından olan rengarenk elbiselerimi nasıl ıslak ıslak tozlu yollarda koştugumuzu ilk okulumu ilk kez anamın hadi yavrum tavuk yumurtlamış mı get bi al gel dedigi o folluktan sımsıcak o tavuk yumurtasının sıcaklıgını unutmam. Daha bir cok kış aylarında kıt olan variyatımıza ragmen bol olan o aile sıcaklıgını nasıl nasıl he ya işte tüm bunları ilkez orada köyüm kırka köyünde yaşadım ve şimdi hayatta olmayan anama bubama  diger akrabalarıma bi selam bi selam yollamak icin keşke anamın bi atı olsada gelse diye devamlı devamlı gurbet elde aha böyle dışarı piknik icin dogaya kırlara cıkınca hep aklıma gelir gurbet hasreti.

Ana buba akraba hasreti cekmek ni demek biliyon mu hep burnumda tüter o kırka köyümün buz gibi yukarı ceşmesinin suyu tüm genc kızlar ordan  kırmızı sivaslı testi ile mutlaka köy icinden salına salına gider doldurur getirir ve genc bir gelinlik cagına gelmiş  olur du ahhh ben işte bu yüzden  nirde bi baca tütse mutlaka o evde şibit (yufka) oluyordur. Taa nirde olursan ol o koku burnuna gelir işte bu yüzden köyümü hep özledim olmayan dagları olmayan akar derelerini özledim sogunu sıcagını özledimmmm yeter anne yeterrrr gözün şiişşti artık istersen bu sene izin de bi gidelim ha olmaz mı şöyle bi hasret giderir koklaşır geliriz ha ne dersin nasiiippp yavrum nasip...

Her yıl belki bu hasretlik devamlı katlanıp katlanıp gitti bi türlü o dedigimiz hasret duygusu nu tatmin edemedik nasip dedi ve belki sizler de görürsünüz dedi ama ne biz ne anannem bi türlü rüyalarına giren o nası bi yer nası bi köy ise bize ve ona bi türlü olmadı. Ama devamlı devamlı saglıgında hep derdi son arzum son istegim ne olur söz verin bana ergec ölüm  gelirse  gomayın bu gurbete gomayın beni bu elin yaban ellerinde doru götürün beni dogdugum topraklara. Köyüme kırka ma yıkasınlar beni köyümün yagmurlarında yugursunlar beni köyümün torpaklarına koysunlar. Beni anamın babamın yanı başına sizlerde ardım sıra arifelerde bayramlarda yaz tatillerinde izinlerde gelirseniz ziyaret edin beni köyümü bakın karşı dagdaki o meşelik koruya bakın burkaz dagına bakın karlı daglarına muratdagına bakın nefes alın ve anam anam sen haklı imişin deyin kabirimi okşayın dua edin dua edin derdi derdi.

İşte bi cumartesi günü cami den duyulan sela  sesi ile köyüne ikindi vakti ulaştı özcan hanım köyüne kavuştu yuvasına döndü göcmen kuşları gibi nice anadoluda özcanlar var ayşeler var fatmalar var imineler var daha nice böyle özlemle hasret icinde yanıp tutuşan kardeşlerimiz var boşuna  deel bu türküler

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim
Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim ..


İşte dostlar ekmek parası insanları hayatın keşmekeşinden taaa nirelere savuruyor. Dün öyle idi bön de böyle kader insanı bazen hayatte iken sınayo yapacak bi şey yok aha da kış yagmurları artık başladı. Sonbaharın son pastırma sıcaklarını geride bıraktık. Artık bundan sonra kış ayı iyiden iyiye başlayacak. Allah tüm gurbet kuşlarına tüm insanlıga hayır sabır iyilik güzellik

ihsan etsin. Köyüm kırka köyünden tüm dünya ya tertemiz selam saygılar gali salıcakla kalın.

ÜSTADIM...

Not: Özcan hanıma allahtan rahmet, yakınlarına baş saglıgı diliyoruz. Saglıgında hasretini cektigi köyüne bi şekilde devamlı yardım edermiş, özellikle cami yapılırken baya bi yardımda bulunmuş yani unutmamışki hec.

Son not.24 kasım cok degerli ögretmenlerimizin bu özel anlamlı gününü kutlar saglık huzur mutluluk sabırlar dilerim.


   
2013-11-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları