Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Aralık 2013
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Siyasette ahlak var mı?
Konya'da üç gündür güzellikler yaşanıyor! Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği'nin birlikte organize ettiği; 22-23-24 Kasım 2013 tarihleri arasında; 'II. Ahlak Şûrası' yapıldı. Şûranın ana konusu; 'Siyaset ve Ahlak' idi.

Şûra tertip Heyeti; D. Mehmet Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Ahmet Fidan, Doç dr. Musa Kazım Arıcan, Mehmet Ali Köseoğlu, Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı ve Hasan yaşar. İlim heyetinde; Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Doç Dr. Mustafa Orçan, Doç. Dr. Hayri erten, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Birkul, Yrd. Doç. Dr. Bekir Biçer yer aldılar. Şûranın sekreteryasını; Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan, Araş. Gör. Muhammet Enes Kala, Arş. Gör. Bahattin Cizreli ve Mehmet Akkanat üstlendiler.

I.Ahlak Şûrası İstanbul'da büyük mütefekkir Nurettin Topçu adına yapıldı. Bu, II. Şûranın da Konya'da Büyük Ahlakçı, mutasavvıf ve mütefekkir Mevlana Celaleddin Rumi adına yapılması çok anlamlıdır. Her alanda Ahlakı ikame etmeye mecburuz. Ahlakı, dinden, dini ahlaktan ayrı düşünemeyiz.

Siyasette ahlakın rafa kaldırılması ile toplumsal kokuşma başlamıştır. Bu konuyu Nurettin Topçu şu sözüyle belirtir:
'Kur'an harikası olan ilahi ahlakİslam diyarında çoktan gömülmüştür.' Bunun temel sebebi, felsefenin, İslam topraklarından kovulmasıdır. Topçu'ya göre, '"Din bilgi kaynağı değil, kuvvet kaynağıydı. Dindar adam başkalarından çok şey bilen değil, daha çok kuvvetli olan insan" dır."

Gelenekçi İslamcıların, "Kuran'ın varlığı káfidir; felsefe insanın inançlarına zarar verir; çünkü sorduğu sorularla insanı şüphe ve inkárın çukuruna düşürebilir" sözlerine ağır karşı çıktı:

"Felsefe olmazsa Büyük Kitabı hakkıyla anlayamazsınız, sadece ezberlersiniz. Kuran Allah'ın kitabı, felsefe ise bizim onu anlayacak olan şahsiyetimizin örgüsüdür."


Ahlak, insanlıkla eşdeğerdir. Nerede insan varsa orada ahlak vardır. Daha doğrusu insanın olduğu yerde ahlak da olmalıdır. Siyasetle ahlak, etle tırnak gibidir. Nasıl tırnağı etten ayırmak mümkün değilse, ahlakı da siyasetten ayrı düşünmek mümkün değildir.

Felsefeciler, 'Ahlak, kendini bilmektir' derler. Mutasavvıflar da; 'Kendini bilen Rabbini bilir' ifadesini kullanır. 

Ahlak olmazsa, kanunların uygulanmasında sıkıntı doğar. Zira âdil olmayı, ahlak emreder kanun değil. eğer ahlaklı, inançlı, sağlam bir nesil yetiştirmek isteniyorsa Mevlana'nın Ahlak anlayışının okullarda ders olarak okutulması gerekir. çünkü Mevlana'nın ahlakı, Kur'anın ve resulün Ahlakıydı.

Sevgili Peygamberimizin; 'kendine yapılmasın istemediğin bir şeyi başkasına yapma' kutlu sözü en büyük bir ahlak ilkesidir. 

Şûranın başlığını görünce aklıma; 'Siyasette Ahlak var mı?' sorusu geldi. Şöyle de düşünülebilir; şimdiye kadar gördüğümüz siyasiler neden ahlaklı bir tavır izlemediler? Öyle zamanlar yaşadık ki, ahlak deyince; 'dini siyasete alet ediyorsunuz, siyasal İslam, irtica hortladı, ...' gibi absurt sözlerle insanlarımız harcandı! Çoğu zaman bir başörtüsüne takıldı beyinler! Kimi zaman; 'dini nasıl toplumdan uzaklaştırabiliriz?' Hesabı yapıldı!

Bugün yeryüzünde sömürgeler var! Eğer siyasette ahlak olsaydı veya siyasiler ahlaklı olsaydı dünyada sömürge olmazdı. Süper güç denilen ülkeler refah, lüks ve israf içinde yüzerken, fakir ülkeler, sömürüye maruz kalanlar; bir lokma ekmeğe talim ediyorlar! Siyasette ahlak var olmuş olsaydı; kimsenin burnu kanamazdı. Yıllarca terörle başımız ağrıdı! Binlerce insanımızı kaybettik. Ocaklar söndü. Siyasiler, ahlaklı düşünselerdi teröre prim verilir miydi? Yine siyasiler, ahlakı ilke kabul etselerdi, ülkenin menfaatini kendi menfaatlerinin önüne alırlar, kalkınmaya, ilerlemeye, insan haklarına önem verirlerdi!


İnanç olmayınca ahlak olmaz. Ahlak olmayınca da siyaset ahlaksızlaşır ve çığırından çıkar! Ahlaklı siyasilere ihtiyacımız var.    
2013-11-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- O günden bugüne ne değişti?
- İsim Enstitüsü Derneği