Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Aralık 2013
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Eğitim, en önemli sorunumuz!
Günlerdir devam ediyor. Herkes konuşuyor, her kafadan bir ses çıkıyor! Tabii ki, demokrasilerde, ortaya konacak bir meselede fikirlere müracaat etmek önemli. Ama bu, rastgele, herkese sorarak değil, bilenlere, işin uzmanlarına, ehline sorarak olur. Eğer bilmeyenlere, konudan haberi olmayanlara sorarsanız, iş, çığırından çıkar.    

Eğitim, bir milletin olmazsa olmazıdır. Bir ülkeden eğitimi kaldırdığınız veya eğitimi, 'reform yapıyorum' diyerek başka ülkelerin eğitimine monte ettiğiniz zaman o eğitimden hayır göremezsiniz. Eğitim temel meseledir. Eğitimde; Batılılaşma, Amerikanlaşma, Ruslaşma, Çinleşme, Cinleşme, siyasete alet etme, politik tavırlar sergileme, günü kurtarma anlayışıyla sonuç alınmaz. Kesin ve köklü bir sonuç; dini, milli, kültürel değerlerin harman olduğu, inanca dayalı unsurların da içinde yer aldığı, her hükümete göre yön değiştirmeyen, rüzgâr gülü gibi her tarafa dönmeyen bir eğitim reformundan geçer.

  Bu konuda Milli Eğitim eski Bakanı Sayın Ömer Dincer; "Bu, Bende İnanılmaz Bir Utanç Oluşturuyor, eğer temel felsefenizi değiştirmiyorsanız, ana paradigmalarda farklılaşma olmuyorsa, esas stratejilerinizi değiştirmiyorsanız, bu değişiklikler operasyonel veya program düzeyindedir ve çok tartışılması gereken hususlar değildir. Normalde eğitim sisteminde köklü değişiklik yapmaya ihtiyacımız olduğunu vurgulamam lazım. Biz eğitim sisteminde gerçek anlamda değişmek zorundayız. Uluslararası sınavlardan ya da bizim kendi yaptığımız LYS'lerden ve SBS'lerden sonra ortaya çıkan başarı seviyeleri bende inanılmaz bir utanç oluşturuyor. Ben bu işin sorumlusuyum ve bu işi çözmek zorundayız. Uluslararası alanda başarı sağlayacaksak, bizim eğitim sistemimizde bugünkü bakış açımızı değiştirmeksizin bunu yakalamamız mümkün değil." diyerek problemi anlatmış bulunuyor.

Yıllarca böyle hareket edilmedi mi? Her gelen hükümet önce eğitimden işe başlamadı mı? Eğer koalisyon hükümetiyse, pazarlık, öncelikle Milli Eğitim üzerinde yoğunlaştı! Mutlaka Milli Eğitimi kendi partisine mensup olanlara vermenin çabası içine girdi siyasi partiler! Bu olmayınca çoğunlukla koalisyonların bozulduğuna şahit olduk. Şöyle bir söz vardır; 'yiğit düştüğü yerden kalkar'. Ülkemizde de bozulma eğitimden başlamıştır!

  Eğitim deyince; şık giyinmek, kızlara hava atmak, dans, balo, tiyatro, sinema... gösterilerine katılmak, mutlaka, 'solcu olmak', materyalist felsefeye sahip olmak, darwin teorisini benimsemek, kendi öz kültürümüzden gelen dilimizi kuşa çevirerek; Batı'nın kullandığı dili kullanmak, teşekküre, merci, günaydına; bonjour, akşam gösterimine; suare, Sabah gösterimine; matine, Lokantaya; restaurant, otele, Hotel, berbere; kuafeur, selamün aleyküme; hello, Allah'a emanet ol'a; kendine iyi bak...kelimelerini kullanmayınca 'aydın' olamamak, düşünceleri ifade ederken; mutlaka referans olarak Batı'yı örnek göstermek, Batı'da yemek yerken çatal sol elde, bıçak sağ elde tutulur ve kesilecek yiyecekler sol elle yenilir, buna ters davranan kınanır! Halbuki bizim inancımızda sağ elle yenilir içilir. Bıçağı sol elle tutar, çatalı da sağ ele alır yersin. Batı'dan örnek olmazsa konuşanın eğitiminin eksik ve o kişinin dar kafalı, bağnaz olduğu anlayışı...hakim Türkiye'de!

  Batının felsefecilerini, Rusya ve Çin'in düşünürlerini referans alma yerine, bizim kültürümüzün yetiştirdiği ilim adamları, din adamları, mütefekkirleri, dava adamları, kahramanları, siyaset adamlarını referans almak, milli bir eğitim oluşturmada şaşmaz ölçü olacaktır. Yıllarca Materyalist felsefecileri okuduk, okuttuk! Ülkemize, terörden, ülkeyi yıkmaktan başka elimize ne geçti? Hangi meselemizi çözdük? Gençlerimize, insanlarımıza ne verdik? Yolda yürümesini bilmiyoruz! Doğru dürüst konuşmaktan âciziz! Araba kullanırken magandalık yapmaya bayılıyoruz! Trafik kurallarına uymamakta direniyoruz! Ticarette; 'kimi daha çok aldatırsam o kadar uyanık olurum' anlayışı içindeyiz! Yanımızda çalıştırdığımız elemanların hakkını yemeye bayılıyoruz! Vergi kaçırmak en büyük meziyetimiz! Varsa yoksa her şeyi paraya ve maddeye endekslemişiz! Yediklerimiz, içtiklerimiz hileli! Haram lokma yeme konusunda mahiriz! 'haram helal ver Allah'ım, kulun omar yer Allah'ım!'

  Allah aşkına böyle bir zihniyetle ülke kalkınır mı? Böyle bir anlayışa sahip olan insanlarla mutluluk mümkün olur mu? Bu tür ailelerin bulunduğu-ki çoğumuz böyleyiz!- bir aile içinde çocuklar, aile bireyleri kendini mutlu hissedebilir mi?
İşte temel mesele bu! Bu meseleyi çözen bir Eğitim sitemine şiddetle ihtiyaç var. böyle bir eğitim sistemi ikame edildiği zaman; ülkede ne terör, ne katliam, ne siyasi bunalım, ne adam kayırma, ne de kaos olur! Milli Eğitim budur. Şimdiye kadar kaç dershane bu eğitimi verdi? Test çözme tekniği dışında? Aklımızı başımıza alalım da, el birliğiyle eğitimi rayına oturtma çabasında olalım. 

   
2013-11-27
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- O günden bugüne ne değişti?
- İsim Enstitüsü Derneği