Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Aralık 2013
  YAZARIN SAYFASI
Başkan ve 30 arkadaşı neden istifa etti?
Erciş AKP Gençlik Kolları Başkanı ve 30 arkadaşı neden istifa etti?

' Başkan neden istifa eti?'
başlıklı bir önceki yazımda Erciş AKP Gençlik Kolları Başkanı'nın istifasını yazdım. Sözünü ettiğim yazıda bazı sorular cevapsız kalmıştı. Yazımı okuyan Başkan Önder Yarıcı teşekkür etti ve cevapsız kalan sorularımı cevapladı. (Facebook'tan) 

İşte sorularım ve cevapları


E.Çelik: Siyasete ne zaman atıldınız? 

Ö.Yarıcı:  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.  O gün detaylı açıklama yapamamıştım. 

2006 yılı itibariyle aktif olarak siyasetin içindeyim. Birçok aktif görevlerde bulundum. Kişi ve kişiler için değil gençlik için hareket ettim. Gün geçtikçe  gençlerimizin bana desteği arttı. 

E.Çelik: Ne zaman başkan seçildin? 

Ö.Yarıcı:  30.01 2010 tarihinde yapılan kongrede seçildim. 

E.Çelik: Ve istifanız; neden istifa ettin?


Ö.Yarıcı: Parti içi tekelleşmeyi ve son yapılan işlemlerde bazı kesimlere haksızlığı kabul edemedim, istifa dilekçemi verdim. Erciş'te İşçi Partisi'nde çalışmalara başlamayı ve Erciş Belediye Başkanlığına aday adayı olarak başvuru yapmayı düşünmekteyim. 

E.Çelik: İstifa dilekçeni ne zaman verdin? 

Ö.Yarıcı: 3 Kasım 2013 tarihinde 3071 sayılı Dilekçe Kanunu formatında resmi dilekçemle istifamı teşkilat başkanlığına teslim ettim.

E.Çelik: Parti içi tekeleşme dedin; bundan kastın ne biraz açar mısın?

Ö.Yarıcı: İstifamızda büyük etken tekelleşmedir. Bundan kastımda birçok yerel ve ulusal haber sitelerinde yer verildiği gibi 9 Kasım'da yapılan temayül yoklamalarında oy kullanacak isim listelerinin değiştirilmesidir. Parti teşkilatı tarafından desteklenen ve istenen aday adaylarına oy vermeyecek olan tarafsız davranan gençlik kolları, kadın kolları gibi teşkilat yapısının listelerinin habersizce değiştirilmesi ve bu durumdan haberdar olmayışımızdır. Özellikle belirtmek isterim ki zaten istifa kararını kendi başıma almadım. 15 asil 15 yedek olmak üzere 30 gençlik kolları yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla kendi aramızda yapmış olduğumuz toplantıda bu karar alınmıştır.

E.Çelik: Sözünü ettiğin 30 arkadaşında istifa etti mi?

Ö.Yarıcı: Evet, tüm arkadaşlar dilekçelerini teslim etti. Ancak ilçe teşkilatı tarafından; AKP tüzüğüne göre seçimden 6 ay önce ve 6 ay sonra istifa dilekçesi verilemez ve üye işlemi yapılamaz bilgisi verildi.  Bu bilgi ne kadar doğru bilemiyorum. Bu sebepten;  şuanda istifa dilekçemin sonucunu beklemekteyim.  Bu sebepten farklı bir siyasi partiye geçiş yapamıyoruz. Bundan ötürü biraz ağır adım atmaktayım.

E.Çelik: Tüzükten söz ettin. Yaklaşık bir ay kadar önce İzmir Milletvekili adayı hemşerin Doğan Bayram, bir gurup arkadaşıyla istifa ettiklerini CHP ye geçtiklerini açıkladı.  Kütahya Millet Vekili İdris Bal ‘da yeni istifa etti. Buna ne diyeceksin?

Ö.Yarıcı:  Tüzük bilgisi bize şifaen verildi. Bizde dilekçe kanuna göre 30 iş günü içinde cevap vermelerini bekliyoruz. Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın istifası durumu üzerine tüzük araştırması başlatmış durumdayız. En kısa sürede kesin bilgiye ulaşmayı ümit ediyoruz. 

E.Çelik: Basında telefon uygulamasından söz edildi. Doğru mu bu? 

Ö.Yarıcı: Temayül yoklamasında bizzat bulunmadım. Telefon uygulamasını arkadaşlardan duydum. Ancak liste değiştirme olayı farklı ilçelerde, Edremit ilçesinde de olduğu için karşılıklı kavga çıktığını da  beyan ettiler ve başından şahit olduk. 

E.Çelik:  Gelelim siyaset yapmayı düşündüğün yeni partiye. Neden başka parti değil de İşçi partisi?

Ö.Yarıcı: Yine söz konusu bu toplantıda; yönetim kurulu üyelerimiz (gençlerimiz) emekçilere ve eşitlik ilkesine önem veren ve bu tür ilkeleri üstün tutabilecek siyasi partinin işçi partisi olduğunu ön görerek bu partiden yerel seçimlerde Erciş belediye Başkanlığı için aday adayı olmamı ve çalışmalarımızı bu yönde devam ettirmemizi bir  öngörü olarak tarafıma sundular. 

E.Çelik: Erciş'te AKP ile BDP dışındaki partilerin kazanma ihtimali yok diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? Aday olmanız durumunda şansınız olduğuna inanıyor musun?

Ö.Yarıcı: Konuda yanılmalar doğaldır ama unutmayalım ki seçimde bir yarıştır. Her yarışta iki taraf kazanacaktır veya kaybedecektir şartı yoktur. Mutlaka bir taraf kazandığı gibi bir taraf kaybedecektir. Biz bu yarışta yer almak ve sonuna kadar bu yarışı yürütmek için böyle bir karar aldık. Ancak belirtmek isterim ki bu kararımızı kendi aramızda aldığımız için henüz resmi olarak İşçi Partisi'ne başvuruda bulunmadık. Şu anda çevremizdeki büyüklerimizin, gençlerimizin ve hatta küçüklerimizin bile görüş öneri durumlarını hızla ve aktif bir şekilde değerlendirerek kesin karara varmış olacağız. Ve bu doğrultuda belirlenen çizgi doğrultusunda gençlerimizle birlik ve beraberlik içinde adım atmaya devam edeceğiz.

E.Çelik: Siyasi hayatını riske etmiş olmuyor musun?

Ö.Yarıcı: Hayatın her mücadelesinde olduğu gibi siyasette de riskin olduğunu biliyoruz. Ancak bazı hedeflere varabilmek için ve bazı kitlenin ayakta durabilmesi, kendi haklarını özgürce koruyabilmesi için risk alınması mecburidir düşüncesindeyim. Ben siyasi hayatımı bugüne kadar benimle birlikte adım atan ve her daim birlik ve beraberlik içinde yola devam ettiğim genç kardeşlerim, arkadaşlarım için riske etmekten çekinmedin çekinmeyeceğim.


   
2013-12-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları