Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Aralık 2013
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Eğitimde Reform Çalışmaları
Yakından izliyorum; 'acaba sonuç ne olacak? Kimler pes edecek, kimler kararlı çıkacak?' Dershane meselesi, daha doğrusu; rant meselesini bu kadar da büyütmemek lazım. Zira bir tarafta güçlü bir hükümet, diğer tarafta bir avuç insan!  

Hükümetin attığı adımlarda bana göre hiçbir problem yok. Hele, 'Gülen Cemaati' ile hükümet arasında asla çatışma söz konusu değil! çatışmaya sevk eden bazı gruplar; 'nasıl eder, nasıl yaparız da bu iki kesimin arasını açarız?' hesapları yapılıyor! Bu, yeni değil. Hükümet kurulduğundan beri yani 2002 yılından itibaren durmadan kaşınan bir konu! Zaman oldu; darbecileri desteklemek, zaman oldu taksim gezi parkı olayları, zaman oldu Mit Müsteşarına operasyon yapmak, şimdi de; 'dershaneleri hükümet kapatıyor ne duruyorsunuz? Rantınız elden gidiyor, buna dur deyin...' diyerek fitne kampanyaları başlatıldı!

Evet başta; güçlü, dirayetli bir hükümet var! 'sen benim dershaneme karışma, ben istediğim gibi at oynatayım, rantları toplayayım, eğitim rayında değilmiş, öğrenciler iyi yetişmiyormuş bizi ilgilendirmez, biz dershanelerde para basmaya devam edelim!...' sözüne ve dayatmasına karşı hükümetin; 'nasıl isterseniz, sizin dediğiniz gibi olsun' mu diyecekti? Böyle dayatmalarla devlet yönetilebilir mi?

Kaldı ki dershane meselesi yeni değil. yıllardır üzerinde çalışılan bir konu. 'dershane bir ihtiyaçtan doğdu' deniyor. Zaten bu ihtiyacın ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılıyor! Okula dönüştürme gayretleri bunun için. Yakında Üniversiteye giriş sistemi de değişecek! 

Milli EğitimBakanlığı, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM'nin birlikte yürüttüğü çalışmada, yeni SBS sistemine benzer bir modelin üzerinde duruluyor. Öğrencilerin lise dönemi boyunca girdiği bazı yazılıların, ortak ve merkezden yapılması ve öğrencilerin derslerin ağırlıklarına göre hesaplanacak puanları ile üniversitelere başvurabileceği yeni bir sistem üzerindeçalışılıyor.

Lise öğrencilerinin 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda girdikleri yazılılar, ortak ve merkezden yapılacak. Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, derslerin ağırlıklarına göre hesaplanacak. Puanlar, öğrenciye matematik-fen (MF), Türkçe-matematik (TM), Türkçe-sosyal (TS) veya dil puan türlerinde bir ortalama sağlayacak. Üniversite adayı, bu ortalamaya göre öğrenci kabul eden üniversitelere kayıt yaptırılabilecek. Bu kapsamda üniversiteler hangi puan türüne göre öğrenci alacağına kendisi karar verecek. Üniversiteye girişte öğrencilerin lisedeki ders dışı beceri ve başarılarına da bakılacak. ÖSYM tarafından yapılacak sınavın açık uçlu sorulardan oluşması planlanıyor.

Bu, bir reformdur! Yıllarca sürüncemede olan ve her gelen hükümetin öncelikle ele aldığı ve 'eğitimi düzelteceğim' diyerek içinden çıkılmaz bir duruma soktuğu; 'Milli Eğitim' mutlaka değişime ve reforma uğraması gerekirdi. İşte yapılan ve bazılarının, 'Hükümet dershaneleri kapatıyor' diye yaygara yapılan konunun aslı budur; 'Eğitimde reform!'

Böylesine önemli ve böylesine hassas bir konunun mutlaka çözüme kavuşması ve herkesin destek vermesi gerekir. Dershanelere olan ihtiyaç ortadan kaldırılmalı ve okula dönüştürülmelidir! 

   
2013-12-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- O günden bugüne ne değişti?
- İsim Enstitüsü Derneği