Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Mayıs 2016
Muzaffer OĞUZ
Muzaffer OĞUZ kimdir?
www.belirtiyorum.com da köşe yazarı. 17 Mart 1971’de Düzce’de doğdu. Babasının işi gereği daha 5 aylıkken Kocaeli’ye göç etti. İlk, orta ve Lise tahsilini Kocaeli’de tamamladı. Trakya Üniversitesi’nde okurken tekrardan girdiği ÖSS sınavında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü kazandı. Kimya öğretimini tamamlayarak aynı yıl (1994) Şanlıurfa ilinde Kimya Öğretmenliğine başladı. Bu arada İzmir’de 247. kısa dönem olarak vatani görevini tamamladıktan sonra Zonguldak iline tayin edildi. Zonguldak’ta 3 yıl çalıştıktan sonra 2000 yılında Kocaeli iline tayin oldu. Hala Körfez ilçede bir lisede müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuda olan Oğuz, son 10 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazıyor. Kocaeli iline hitap eden bir internet haber portalında (www.belirtiyorum.com) editörlük ve yazarlık yapmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da olan Muzaffer Oğuz, evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
'Gazi ve İHL'de garip atamalar'
Kocaeli'nin özellikle eğitim yazıları konusunda en ağır kalemi olan hocam Sayın Galip Ataman'ın Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan çok ilginç atamalara ilişkin yazısını siz okurlarımla paylaşmak istedim.

Belki siz okurlarımında kentinizde benzer uygulamalara şahit olduğunuzu düşünerek ilginizi çekeceğini umduğum çok çarpıcı bu yazıyı sizlerle paylaşmadan önce, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden Sayın Galip Ataman'ın öğrencisi değilim ama hayatın her noktasında kendisinden çok şeyler öğrendiğim, gazetecilik adına öğrencisi olmanın ötesinde her zaman yol gösterdiği ve engin tecrübelerini şahsımla paylaştığı için Hocam'a teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.


"Gazi ve İHL'de garip atamalar

Eğitim sisteminin, dershanelerin, sınavların tartışıldığı bugünlerde siyasilerle sendikacıların ne iş yaptıklarını merak ediyorsunuzdur. Anlatayım.

Yönetmelik maddeleri, liyakat ve kıdem bir kenara bırakmışlar, üyelerinin ve sempatizanlarının yönetici atanmaları ile meşguller.

Bu beyler ellerini bu kurumlardan çekmez, enerjilerini eğitimin kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çekmek için harcamazlarsa, Gazi Anadolu Lisesi ve İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesindeki gibi olayları daha çok tartışırız.

 

İHL VE MUHTEREM HOCA

Eğitim kurumları yöneticileri atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 22. maddesi; Okul müdürlerinden bulundukları eğitim kurumunda beş yılını tamamlayanların görev yerlerinin değiştirileceğini öngörüyor.

2008 yılından buyana aralarında İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Muhterem Aktaş'ın da bulunduğu yüzlerce okul müdürünün yeri değiştirildi.

Herkes gittiği okulda çalışırken, Muhterem hoca Kartepe Akşemsettin İlköğretim Okulu Müdürlüğüne atanmasına rağmen İzmit AİHL'deki görevine 2005 yılından buyana devam ediyor.

Nasıl mı oluyor? Anlatayım. Muhterem hoca zorunlu rotasyonla 17 Ağustos 2010'da Kartepe Akşemsettin İÖO Müdürlüğüne, İzmit AİHL Müdürlüğüne de Değirmendere Hacı Halit Erkul AL müdür yardımcısı Nedim Aslan atandı. Her 2 müdür de yeni okullarında göreve başladı.

Ama Muhterem hoca, Kartepe'ye gitmek yerine aynı okulunda müdürlük yapmak isteyince işler karıştı. Arayışlar sonunda Muhterem hocayı memnun edecek formül bulundu.

İHL Müdürü Nedim Aslan, Gölcük Şube Müdürlüğünde görevlendirilecek Muhterem hoca da görevlendirme ile okuluna dönecekti.

Öyle de oldu. Ancak, Sadık Uysal'ın Gölcük Şube Müdürlüğüne atanmasıyla Nedim hoca bir kez daha iyot gibi açığa çıktı.

Bu durumda Muhterem hocanın da Nedim hocanın da kadrolarının bulunduğu okullara gitmesi gerekiyordu.

İzmit İHL'den ayrılmak istemeyen Muhterem hocayı üzmemek için Nedim hocanın kapısı ikinci kez daha çalınarak, 'Hocam, Muhterem hoca İHL'den ayrılmak istemiyor. Kırılmasını ve üzülmesini de istemiyoruz. Gel seni inşaatı devam eden Gölcük Fen Lisesi kurucu müdürlüğünde görevlendirelim. Sakın Ali Paşa Naipoğlu gibi yargıya gitme, sesini çıkarma' dendi.

Nedim hocadan 'olur' cevabı alınınca Muhterem hocanın İHL müdürlüğü görevlendirmesine dokunulmadı.

Her şey yolunda giderken, Ekim ayında Gölcük Fen Lisesi Müdürlüğüne Recep Cerrah atandı ve Nedim hocanın görevlendirmesi sona erdi.

Bu sefer Nedim hoca, 'Ben ne olacağım? Kadromun bulunduğu İHL'ye dönmek istiyorum' diyerek milli eğitimin kapısını çaldı.

Ama Muhterem hocaya 'Kadronun bulunduğu Akşemsettin Ortaokuluna dön' demek kimin haddine?

Muhterem hocayı ataması yapılan Kartepe Akşemsettin Ortaokuluna gönderemeyen milli eğitim yöneticileri, Nedim hocayı karşılarına alarak, 'Acele etme. Sana uygun bir yer bulacağız' deyip Gölcük Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevlendirmesi için ikna ettiler.

Son durum: Muhterem hoca kadrosu Kartepe Akşemsettin Ortaokulunda olmasına rağmen İHL'deki görevine devam ediyor. Nedim hoca da bugünlerde görevlendirmesinin yapılacağı Gölcük milli eğitim şube müdürlüğüne gidecek.

Bizim oralarda bir söz vardır, 'Eğreti ata (el atına) binen tez iner'. Nedim Aslan'ın durumu da öyle oldu..

 

GAZİ LİSESİNDEKİ OLAY

Gazi Anadolu Lisesindeki atama serüvenine ne demeli? Okul müdürü Kemal Saral, boş müdür başyardımcılığına iki müdür yardımcısından Taşkın Uzun'un  görevlendirilmesi için İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı yazar.

İlçe müdürü Sezgin Çuhadar da Taşkın hocanın görevlendirilmesini İzmit Kaymakamı Osman Kaymak'a imzalattırarak Vali onayı için Milli Eğitim İl Müdürlüğüne gönderir.

Ancak, 13.8. 2009 tarih ve 27318 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe takılıp kalan lise ve ilçe milli eğitim müdürü ile kaymakamın imzaladığı Taşkın Uzun'a ait görevlendirme yazısı milli eğitimden döner.

Çünkü; 4.8.2013 tarih ve 28728 sayılı Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik, müdür Başyardımcılığına müdür yardımcıları arasından kurum müdürünün teklifi, milli eğitim müdürünün uygun görüşü ve valinin onayı ile duyurusuz atama yapılacağını öngörüyor.

Eğitim-Bir-Sen üyesi iken Türk Eğitim-Sen'e geçen Fizik öğretmeni Taşkın hocanın yazısı iade edilince, diğer müdür yardımcısı Eğitim-Bir-Sen üyesi Din-Kültür- Ahlak Bilgisi öğretmeni Kerim Öz, 'Ben daha kıdemliyim, müdür başyardımcılığı benim hakkım. Hem ben,  Eğitim-Bir-Sen üyesiyim' diyerek milli eğitime kendi adının bildirilmesini ister.

Ortalık karışık. Liyakat, kıdem bir kenara bırakıldı sendika yarışı başladı. Bakalım, müdür başyardımcılığına kim atanacak? Lise müdürü Saral'ın daha önce milli eğitime teklif ettiği Taşkın Uzun'un mu yoksa Eğitim-Bir-Sen üyesi Kerim Öz mü?

 

ALİ PAŞA VE SADIK UYSAL

Mahkeme kararıyla Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürlüğüne atanan Ali Paşa Naipoğlu, Tüpraş 50. Yıl Anadolu Lisesinden Aralık maaşını aldıktan sonra ayrılacak.Yargıya atamayı iptal ettirmek için değil de tazminat davası açmak için gidecek.

Öte yandan Adnan Kalyoncu'nun denetmenliğe geçmesiyle boş bulunan il milli eğitim müdür yardımcılığına milletvekili Fikri Işık'ın isteği ve takibi sonucu Gölcül şube müdürü Sadık Uysal atanacak."


   
2013-12-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları