Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Dershane mi, darphane mi?
Son günlerde devam eden dershanelerin okula dönüştürülme tartışmaları nihayet 2015 yılına kadar geçiş dönemi ile ötelendi. Dershane olayı ekonomi deyimiyle arz ve talep meselesi talebi ortadan kaldırmadıkça bu sorun var olacaktır. Dershaneleri dönüşüme zorlayan Milli Eğitim Bakanlığı ilk önce eğitime bir çeki düzen vermesi gerekmektedir. Hala öğretmen eksiği olan okular ve boş geçen dersler vardır. Bu sorunları çözmezse eğer dershanelerin dönüştürülmesi veya kapatılması mümkün değil, çocuklarının okullarda yeterli eğitimi almadığını düşünen veliler gücü yettiğince çocuklarının eksikliklerini bir şekilde tamamlamaya çalışmaktadırlar maalesef ülkemizin gerçeği budur.

Esas meseleye gelince dershanelerin dönüşümüne karşı çıkan dershane sahipleri ve eğitimciler MEB ‘la eğitim sorunlarını tartışması gerekirken dershanelerin kapanmamasını dile getirmeleri insanların kafasında bir takım soru işaretleri getirmektedir. Acaba amaç çocukların eğitimimidir yoksa 7-8 milyarlık bir pastanın elden ( Bazılarına göre de kadrolaşma ve iktidarı ele geçirme mücadelesi ) çıkmasımıdır?

İşin siyasi yönünü bir tarafa bırakırsak ekonomik boyutuyla gerçekten büyük rakamlardan bahsediliyor.Bazı dershanelerin genç atanmayan öğretmenleri asgari ücret veya girdiği ders saati ücretiyle çalıştırması da ayrı bir gerçek.

Dershaneler konusunda kartelleşen bazı guruplar söylemlerinde fakir öğrencileri ücretsiz okuttuklarını dile getirmeleri ( derece yapacak öğrenciler zengin fakir fark etmiyor hariç ) tamamen asılsızdır. Bugün hangi dershaneye gidersin gidin ekonomik durumu yerinde olmayan bir öğrenciye değil ücretsiz 50 lira dahi indirim yapmıyorlar, ister cemaatin dershanesi veya bir başkası fark etmiyor. Eğer çocuğunuz derece yapacak durumda değilse dershane patronlarının umurunda bile değil.

Hükümetin dönüşüme gidecek olan dershaneler için her öğrenci için belli bir miktarın ödeneceğini ve öğrenci garantisi ( öğrenciler nerden gelecek diye soranlara mecburi eğitimin 4+4+4 olmasından kaynaklanacağı yani yeni sistemde lise eğitimi almak mecburi hale geliyor ) desteğini açıklamasından sonra bu yeni dönem pek çok girişimciyi harekete geçirdi. Yeni dönemde yıllık ücreti 15 ile 30 bin bandında ücretle özel eğitim pazarında yer alan büyük patronları oldukça rahatsız etti, dönüşümden rahatsız olmalarının sebeplerinden biri de budur.

Aslında bu yeni dönemde özel eğitimde fiyatlar ucuzlayacak. İktidarın amaçlarından biri lise eğitiminin mecburi olmasından kaynaklanacak ( şimdiki yasaya göre sadece İlköğretim mecburi yapılan araştırmalara göre 8 sınıfı bitiren öğrencilerin %20 si liseye devam etmiyor))  öğrenci artışını özel eğitim kurumlarıyla önlemek. Diğer bir husus da orta ve alt gelir grubu vatandaşları da özel eğitimle tanıştırmak. Bu pazardan büyük paralar kazananlar rahatsız çünkü özel eğitim sektöründe ciddi bir rekabet oluşacak. Özel eğitimde fiyatlar ucuzlayacak. Eskiden bir öğrenciden kazanılan para yeni dönemde belki 4-5 öğrenci okutularak kazanılabilecek.

 Dolayısıyla dershane kalkışması içeride ve dışarıda güç gösterisine düşkünlükleriyle tanınan patronların ve eğitim sektörünün büyük oyuncuları, kısa süre sonra yeni pazardan pay kapmak için birbiriyle yarışa girecek. Çıkan gürültünün büyük bölümü de aslında dershane oyuncularının yeni eğitim pazarında etkin olma çabasından ibaret.

Orta gelir düzeyindeki insanlar kabul edilebilir düzeyde bir özel eğitim hizmeti ile tanışacak.

Dershanelerin dönüştürülmesi, 12 yıllık zorunlu eğitim politikasına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sivil toplumun içindeki tüm unsurlar, dershaneler dönüştükten sonra da eğitim piyasasında var olmaya devam edecek. Çünkü eğitim işi hizmet işidir. İşini iyi yapan kazanır.

Günün sözü: Bilim alçaklardakileri yükseltir, bilgisizlik yüksektekileri alçaltır. ( Hazreti Ali )

Kalın sağlıcakla

   
2013-12-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
FEYZULLAH TURAN
2013-12-16 01:28:09    ip: 176.43.220???
SAYIN ÇET, FAKİR VE İNDİRİMLİ BİR TANE ÖĞRENCİ YOK DİYORSUNUZ. YANILIYORSUNUZ. "BİLGİ SAHİBİ OLMADAN SÖZ SAHİBİ OLUNMAZ" AYRICA KULAKTAN DOLMA BİLGİYLE DE MAKALEDE YAZILMAZ. SAYGILAR VE SEVGİLER...
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları