Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Mayıs 2014
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 10 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Okumadan Menzile Varılmaz!
İslam tarihi, ilim, düşünce ve bilgi tarihidir.  Bizden önceki nesil, bedevi bir toplum iken medeni bir toplum oldu. Okuyarak, sorgulayarak, üreterek medeni bir toplum inşa ettiler. Bedevilikten, medeniliğe geçişin destanını yazdılar o ölümsüz şahsiyetler! Onlar okuyarak ve yaşayarak İslami Devlet oldular! Hz. Muhammed (s.a.s.)'in önderliğinde; okuma, düşünme, sorgulama ve en önemlisi bunları hayata geçirme faaliyetleri tarihimize damgasını vurmuştur. Hz. Peygamber, ilim erkek ve kadın için farz olduğunu söylemekte. Burası çok önemli! İlim, yani okumak, öğrenmek üzerimize farz. Dolaysıyla, okumanın bir mazereti olamaz olamamalı... Herkes okumaya, öğrenmeye adapte olmalıdır.  Bugün okuma eylemini gerçekleştiremediğimiz için, İslam dünyasının hali utanç verici bir durumdadır.

İşte bilgi, günümüze sahabenin, ulemanın özverili çalışmalarıyla bize ulaştı. Onlar, bilmediklerini sordular, sordukça öğrendiler, öğrendikçe kölelikten özgürlüğe geçtiler. Bugün, Türkiye'de okuma oranı çok düşüktür. ABD'de insanlar, asansörde dâhil kitap gazete ve dergi okuyorlar. Gelişmiş ülkelerde dergi, gazete, kitap okuma oranın yüksek olduğu görülmekte.  Türkiye'de ise bu bir o kadar geridedir.

Bizler, Hz. Muhammed (s.a.s.)'in takipçileri olarak okumanın, öğrenmenin, sorgulamanın düşünmenin neresindeyiz? Hayat kitabımız Kur'an'a ne kadar vakit ayırıyoruz? Kitap ile aramızda nasıl bir ilişki var? Doğrusu bu soruları çoğaltmak mümkündür. Ama bu soruların cevabı da çok iç açıcı olmadığı da ortadadır.

Hayat kitabımız Kur'an'a bile, yabancı kalmışız. Yabancı kaldığımızdan farkında değiliz. Hayatımıza hâkim olmak isteyenler, bizden çok daha iyi Kur'an'ı biliyorlar. Bizim tarihimizi, kültürümüzü, bizden çok daha iyi biliyorlar. Çünkü onlar okuyorlar. Biz ise seyrediyoruz.  Seyreden toplum değil düşünen toplum olmalıyız. Çünkü Kur'an düşünen bir topluma hitap etmektedir. Düşünmeyen toplumları Kur'an, muhatap almıyor! Kur'an'ın muhatabı olmak istiyorsak düşünmek zorundayız!

Bizden önceki seçkin nesil olan, sahabe nesli bizlere çok büyük bir miras olan ilim bıraktılar. Bizler onların bıraktığı mirasa ne kadar sahip çıktık? En son hangi ayeti okuduk? En son hangi hadisi okuduk? En son hangi, kültür, düşünce, edebiyat, fikir ile ilgi bir kitap roman okuduk? Bırakın okumayı yanından bile geçmedik dostlar... Bir insana kötülük yapmak istiyorsan o insanın düşünmesini, okumasını, öğrenmesini, engellemen yeterlidir. Darbeler yapıldığında neden önce medya-basın-yayın ele geçirilir. Çünkü oradan insanlara bilgi ulaşır. İnsanların uyanışı bilgi ile olur, bilgeye ulaşmanın yolu ise ancak okumak ile olur. İnsanlara sağlıklı bilgi ulaşmamalı ki darbe yapılsın.

Okuma şuuru konusunda, çuvaldızı da iğneyi önce kendimize batırmalıyız.  Allah (c.c.) bizlere okuyun diyor. Bizde hâşâ Allah'a kafa tutarcasına, okumamak için direniyoruz. Bizlerin, okumama gibi bir lüksü olamaz.  Tam aksine, okumak ve üretmek zorundayız.  Okumadığımız her gün hüsrandır. Okuduğumuz her gün aydınlıktır. Okumak bir erdemdir. Okumak, özgür olmaktır. Okumak, Allah'ın emridir. Okumak, sünnettir. Okumak bilinçlenmektir!

Değerli okurlar!

Sizde biliyorsunuz ki, alış-veriş yapmayı seven bir toplumuz. Haftalık mutfak için bir bütçe ayırırız. Giyim için bir bütçe ayırırız. Gezmek, tatil yapmak için bir bütçe ayırırız. Peki ya kitap için bütçe ayırıyor muyuz? Her ay düzenli kitap takip edip, kitaba ilime para harcıyor muyuz?  Maalesef dostlar, bunu yapan çok az insan var. Bizim yapanlara bir sözümüz yoktur, olamaz!..

Bugün çocukları uyuturken kitap, öykü, hikâye, okuyan kaç anne baba vardır.  Düzenli bir şekilde kitap alıyor muyuz? Evde kütüphanemiz var mı?  Yılda kaç kitap bitiriyoruz?

Bugün bizler, 100 TL bir ayakkabıya gözü kapalı verebiliyoruz.  10 TL olan bir kitaba ise maalesef acımasızca çok diyebiliyoruz. Oysa Hz. Ali'nin deyimiyle 'malı sen korursun, oysa ilim ise senin korur' okumak insanı korur. Okumak, insanı adam eder. Okumak, insanı sultan eder!

Bugün yeryüzünde eğer Müslümanlar eziliyorsa bunun nedenlerinden biriside okuma alışkanlığını yitirdiğimizden kaynaklanıyor. Çünkü bilmeyen toplumlar bilen toplumlara boyun eğerler. Birilerine köle olmamak için, okuma kültürümüzü seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor. Okuyan bir nesil yetiştirmek gerekiyor. Bu ise hepimizin vazgeçilmez ödevidir.

Bugün boş sokaklarda dolaşmaktansa, kitap satırlarının arasında dolaşmak daha faziletlidir.  Kitaplardan kurulu bir dünya inşa etmek gerekiyor.

Şunu unutmayalım ki, okumaya veda ettiğimiz gün tarihimize de veda ettik. Şanlı tarihe geri dönmenin ilk basamağı okumaktan geçer o halde şimdi okuma vakti!


   
2013-12-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları