Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Temmuz 2014
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bir Zamanlar...
Genç okuyucularım hatırlamaz.

Bir zamanlar yurdumuzda yokluk ve kıtlık, almış başını gitmişti.

Mal almak için uzun kuyruklara girmek gerekiyordu.

Öyle ki kuyruklar mizah konusu olmuş, kuyruk sırasında tanışıp, nişanlanan, evlenen ve çocuğu olanları mizahi dille anlatan komedyenler büyük prim yapıyordu.

Çay kuyruğu, şeker kuyruğu, mazot kuyruğu, benzin kuyruğu, gaz, tuz, sigara, ilaç ve maaş kuyrukları artık kanıksanmıştı. Her yerde kuyruk vardı. Kuyruklar insanın başını döndürüyordu.

Kuyruğa girmekle iş bitmiyor, sıra bize gelince mal bitebiliyor, kuyrukta beklediğimizle kalıyor, eli boş dönebiliyorduk.

Ya da bu temel maddelerin olduğunu haber aldığımız yere gittiğimizde satılmayan kalitesiz mallardan almak şartıyla 250 gramlık çay, bir kilo şeker alabiliyorduk.

Maaş, doktor ve ilaç kuyruklarında beklerken ölenlerin haberlerini televizyonlarda izliyorduk.

50 litre mazot alabilmek için bir hafta benzinliklerdeki kuyruklarda bekleyen şoför öyküleri sıradan olaylardandı.

Bu yokluk dönemlerini fırsata çeviren siyasileri de gördük. Kurtar bizi baba diye bağıranlara;  ' Bana 500 gün süre verin. Kuyrukları sona erdireceğim.' 500 gün dolunca mazot ve benzin kuyruklarının devam ettiğini soran basın mensuplarına ' Mazot vardı da biz mi içtik' diye pişkince cevap veren başbakanlar gördük.

Herkese 2 anahtar sözü veren başbakanlar döneminde iki anahtarımız olacak diye sevinirken elimizdeki bir anahtardan da olduk.

Öyle ki enflasyon yüzde yüzleri geçti, bir iki saatte varlığımızın yüzde 60'ını kaybettik.

Birisi başbakana dosya fırlattı feleğimiz şaştı.

Bir gün hazinede para olmadığı için memurlara maaş verilemeyeceği haberleri yayılınca ekonomimizi defalarca iflasa sürükleyen ve 70 sente muhtaç eden başbakan maaşları ödeyebilmek için IMF'den gelecek krediyi beklediğini, İMF kredi verirse maaşları ödeyebileceklerini söyleyerek ne kadar acınacak durumda olduğunu dile getiriyordu.

70'lerin ikinci yarısıydı kardeşimin düğünü için Ankara aktarmalı Sarıkamış'a gitmek için yola çıktığımda Ankara'da mazot yokluğundan dolayı otobüslerin çalışamadığı bilgisini aldım. Trene ancak bir hafta sonrası için bilet buldum. 2 gün de yol sürdü. 10 gün sonra köyüme gittiğimde düğün çoktan yapılmıştı. Kardeşimin düğününde bulunamamamın ezikliğini halen omuzlarımda hissediyorum.

Gene bir zamanlar bazı insanlar birileri tarafından gece evinden alıyor, bir daha geri gelmiyordu. Çoğunun cenazesi bile bulunamadı. Faili meçhul cinayetler bazı kesimlerin yüreğine korku salmıştı. Aykırı düşünenler, ne zaman evlerinden alınıp faili meçhule kurban edileceği korkusuyla yıllarca yaşadı.

O günleri yaşamayanların bu günlerin kıymetini bilmeleri beklenemez.

Allah'tan o günleri tekrar yaşatmaması dileğiyle kalın sağlıcakla.

15.12.2013

Gürbüz Battal

 


   
2013-12-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları