Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Hakan Şükür Vefalı İnsan
  Merhum Osman Demirci Hocaefendi, vefatından önce Erzurum'da hastanede bir röportaj vermişti. Gazetecinin geçmişte bir dönem milletvekilliği yaptığını hatırlatması üzerine şöyle dedi: Ben, o bir dönemin üzerimde bıraktığı kirleri hala temizleyemedim.

  Osman Demirci Hocaefendi'nin alnı secdeli biri olduğunu, harama tenezzül etmediğini herkes bilir. İlim erbabı olan ve Diyanet camiasına yıllarca emek veren büyük insanın anlatmak istediği başkadır. Siyaset her dönemde kirli olmuştur. İktidar partileri ne kadar sakınsalar da bir yerden yanlışa bulaşırlar. Bu yanlış bazen rüşvet olur bazen ihale işi fakat temiz kalmak her babayiğidin harcı değildir. Osman Hocanın bahsettiği kirlilik, işte gözünün önünde cereyan eden yanlış tabloları değiştirememesidir. Hassas insanlar susmayı bile suça bulaşmak olarak değerlendirirler.
  Hakan Şükür sadece futbolcu kimliği ile bile milletin gönlünde taht kurmuş nadide insanlardandır. O, Türk futbolunun altın sayfaları arasında yerini almıştır. Avrupa Gol krallığı, ligimizde sayısız şampiyonluk ve gol krallıkları vardır. UEFA Kupası,  Milli formayla Dünya Üçüncülüğü ve Avrupa da başarıyla sürdürdüğü futbolculuğu ile lejyonerlerimizin önünü açmıştır. GS camiası ve Türk Futbol tarihinde, efsane futbolcu Metin Oktay'dan sonra seçkin yerini almıştır.

  Hatırlanacağı gibi AK parti saflarına Sayın Başbakanın ricası üzerine katılmıştı. Birilerinin imada bulunduğu gibi Cemaat kontenjanıyla değil! Şimdi istifası konuşuluyor. Kimileri saygı duyduğunu söylüyor kimileri yaftalamakla uğraşıyor. Fakat kim ne derse desin Hakan Şükür'ün istifası onurlu bir davranıştır. Futbolculuk yıllarında tanıdığı Sayın Fethullah Gülen'e her defasında muhabbeti olduğunu ifade etmişti. Bu yüzden 28 Şubat Darbecileri tarafından DGM de ifadesi bile alınmıştır. Son zamanlarda yaşadıklarının kendini derinden yaraladığını belirtiyor. Dershane konusunda yürütülen anlamsız müdahale, fişlemeler, Cemaate örgüt yaftası takılması, KCK benzetmesi ve içerde duyduğu rencide edici sözler bunlardan bazıları. Aynı şekilde Hizmet Hareketi hakkında edilen yakışıksız sözlere parti büyüklerinin sessiz kalması onu fazlasıyla üzmüştür. En son THY Marka Müdürünün yakışıksız twiti bardağı taşıran son damla olmuştur.

  Hakan Şükür vefa duygusunun ne anlama geldiğini herkese gösterdi. Vefa zor günlerde gösterilirse anlamlıdır. Yoksa iyi günde herkes vefalıdır. Hizmet Camiasının belki can damarı olan ve çok sayıda insanın istihdam edildiği dershanelerin kapatılmaya çalışılması, dershaneyle irtibatlı herkesi üzmüştü. O üzülen insanlardan biri de bendim. Çocuklarımın dershaneye gidiyor olması ve dershanecilik mesleğine hizmet vermiş biri olarak, son günlerde huzurum kaçmış, iyice daralmıştım.

  Hizmet camiasında dershanecilik para kazanma yolu olarak düşünülmez. Veliden talep edilen cüzi ücret yine talebeye hizmet olarak geri döner. Yani adı üstünde bir Hizmet metodudur. Sınav kazandırılan her öğrenci, duası alınan her veli asıl kazanç olarak bilinir. Dershane sıralarından geçen talebeler sonradan mihnet altına alınmazlar. İçlerinden vefalı talebeler çıkar ve bir gün dershane hocalarını ziyaret ederse, öğretmen için yeri doldurulmaz bir davranış olur.

  Tüm camianın üzüldüğü, yanlı medya ile sürekli yaftalandığı bir anda akşam haberlerinde İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün istifa haberini duydum. Üstelik gerekçeli açıklaması çok anlamlıydı ve cümleler vefa doluydu. İnanın gözyaşlarına boğuldum. Hakan Şükür'e 85 yaşındaki ağzı dualı annem, eşim ve çocuklarımla birlikte dua ettik.

  Kim nasıl değerlendirirse değerlendirsin, Hakan Şükür'ün istifası son derece anlamlı ve onurlu bir davranıştır. Yıllar sonra bile hatırlanıp hüsnü misal olarak anlatılacaktır. Twitteri sallamış olması belki unutulur ama onurlu davranışı, ötelerde kendine şahitlik eder, diye düşünüyorum.

@kimyaci64


   
2013-12-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
HAYRETTİN SAĞLAM
2013-12-19 11:30:42    ip: 212.156.13???
.ÇOK GÜZEL OLMUŞ. KOLUNUZA VE KALEMİNİZE SAĞLIK.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları