Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sivil Vesayete Karşı Mücadele
Dershane tartışmaları üzerine başlayan süreç yeni bir boyuta dönüşmeye başladı. Bavullardan çıkan veya bilerek çıkartılan belgelerle siyasi hesaplaşmaya dönüştü. Geçmişte hükümetin askeri vesayete karşı verdiği mücadeleye benzedi desek yanılmayız herhalde.

  Geçmişe bir göz atarsak; askerden izin almadan hiçbir parti hükümet kuramazdı, sandıktan milletin desteğini dahi alsaydı askeri vesayet izin vermezse idi hükümet kurulamazdı. Ülkede olup bitenlere asker karar verirdi. Dış politika kararlarında da askerin dediği olurdu.

  İktidara getirilen sivil yöneticiler birilerine rağmen hareket etmeye başlasalardı, görünmez eller devreye girerek sivil hükümetleri devirirlerdi. Üniversiteler, medya, Sivil toplum örgütleri, akademisyenler, yazar,  çizerler vs, askeri vesayetin emrinde ve onların yönlendirmelerine göre hareket ederlerdi.


  Tayip Erdoğan başkanlığındaki Ak Parti iktidarı askeri vesayete teslim olmayıp mücadele yolunu seçti. Askeri vesayeti gerileten Ak Parti iktidarının karşı demokrasi dışı karanlık güç odakları geçmişte askeri vesayetin yaptığı gibi iktidarı baskı altına almak, ülkenin politikalarına yön vermek istediler.

  Askeri vesayete teslim olmayan Tayip Erdoğan, bu sivil görünümlü vesayete de direnmeye başlamasıyla, karanlık güç odakları bavulları açarak sözüm ona gizli belgeler bazı medya kuruluşları tarafından servis yapıldı. Geçmişte olduğu gibi başlatılan bu itibarsızlaştırma ve yok etme hareketinin amacı Başbakan Erdoğan'ı saf dışı etmekti.

Ama unutulan bir şey vardı. Askeri vesayete teslim olmayan Başbakan Erdoğan, bu karanlık güç odaklarına hiç de teslim olmaz.
 
     Erdoğan
'ın 3 Aralık 2013 günü grup toplantısında yaptığı tarihi konuşma ile karanlık güç odaklarına mesaj verir nitelikteydi: Hiçbir güç kendisini Meclisin yerine koyamaz ve millet adına karar veremez. Hiçbir gücün Meclis'e, siyasetçiye ve milli iradeye boyun eğdirmesine izin vermeyeceğiz, göz yummayacağız. Sermayesini, manşetlerini, kışkırtmalarını adeta bir kurşun gibi Meclis'in üzerine çevirenlere rağmen, Meclis'in ve siyasetin saygınlığından ödün vermeyeceğiz


Millet kendi kararını kendisi vermekten, kendi istikametini kendisi çizmekten aciz değildir.

  Başbakan Erdoğan'ın bu sözleri AK Parti Hükümeti'nin askeri vesayetten sonra adına sivil vesayet diyebileceğimiz karanlık güç odaklarına karşı zorlu ve çetin bir mücadele verdiğini, ülkemizin demokrasisinin gelişmesi bağlamında geçmişte sergilediği dik duruşunu bu günde devam ettirmesi ülkemiz demokrasisi adına bir kazanımdır.

Günün sözü; Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır. ( Said Nursi )

Kalın sağlıcakla...


   
2013-12-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları