Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Mayıs 2014
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 10 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bütün İnsanlık İçin Adalet İslam İle Olur!
Kur'an'ın üzerinde en çok durduğu konulardan biriside adalet konusudur. İslam yeryüzündeki bütün canlılar için, adaletli davranılmasını tavsiye eder. Adaletin zıddı haksızlıktır. Adaletin olmadığı yerde zülüm vardır.  Müslüman'ın hayat lügatında zülüm, haksızlık yoktur. Müslüman bir şahsiyet bilir ve inanır ki; bir topluluğa olan kinimiz dahi, bizi adaletsizliği sürükleyemez! Yüce Rabbimiz Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:

'Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır...' (Maide, 5/8)

Zulmü yapan kim olursa olsun, Müslüman zalimden yana asla olamaz. Yalnız zalimle de mücadele ederken adaleti elden bırakmaz. Allah adil olanları sever.

İnan bir şahsiyet, dünyada gelişen olayları, adalet penceresinden okumalı ve adalet penceresinden değerlendirmelidir. Tek taraflı bir pencereden, tek taraflı bir kaynaktan, beslenmek adalet için uygun bir davranış değildir. Adalet konusunda,  Kur'an ve Hz. Muhammed (s.a.s.)'in izlediği yolu izlemeliyiz.  Sahabe hayatı adalet konularıyla doludur.

Bu konuda şöyle bir örnek var:

Hz. Peygamber, Hz. Ali'yi Yemen'e kâdî olarak tayin edince:

'İki kişi sana hüküm için müracaat ettiklerinde diğerinin konuşmasını dinlemeden birincisinin lehine hüküm verme ki, nasıl hüküm vereceğini (öbürünü dinledikten sonra) anlayacaksın' buyurdu.

Bu hadîs-i şerîf, iki kişi arasında hüküm verecek herkes için bir ölçüdür. Herhangi birisi hakkında bir şey iddia edene karşı diğer tarafı dinlemeden sana, sen haklısın diyemem deyip mutlaka iki tarafı dinleme yoluna gitmelidir. Onun için 'tek tarafı dinleyerek verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman âdil olamaz' denmiştir.

Hz. Muhammed  (s.a.s.), hüküm verirken iki tarafın ifadelerine göre hüküm verirdi. Zâhire bakardı, işin iç yüzüne göre hüküm vermezdi. Hz. Peygamber Mekke'de peygamberlik görevine başladığı zaman Mekke ve çevresinde tam bir adaletsizlik hâkimdi. Peygamber Efendimiz İslam adaletini insanlara tavsiye etti. İslam adaleti, gayr-i Müslimlerin haklarını hukuklarını dahi teminat altına almıştır.  Allah (c.c.) birçok ayette adalet ile hükmedilmesini emrediyor.

Allah (c.c.) adaletle davranan mümini sever.  Hz. Ömer: 'adâlet, mülkün temelidir' der. Adâlet, mülkün yani hâkimiyetin, otoritenin temelidir.

İslam'ın olmadığı yerde adalet olmaz. Şimdi vakit bütün insanlık için adalet zamanı!

 Sevgi ve Dua ile...


   
2013-12-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları