Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Mehmet Akif Ersoy
O bir insandı. Sevgili peygamberimizin ümmeti, Arnavut ailenin çocuğu, Osmanlının bağrında, Müslüman Türk Milletinin yüreğinde büyümüş Allah'ın bir kuluydu... Doğdu, büyüdü, çalıştı, eserlerini üretti, görevini layıkıyla yaptı ve ebedi hayatına göç etti. Mehmet Akif Ersoy koskoca bir imparatorluğun aczi içine düştüğü dönemlerde yetişmiş vatan aşığı ve Milletini seven imanı sağlam Şuurlu bir insandı.

O ilk terbiyesini, anasından ve babasında aldı, hayatı boyunca imanından bir parça eksilmeden Milli duygularından hiç taviz vermeden yaşadı. Milli Mücadele öncesi ve sonrası Milletinin özgürlüğü ve bağımsızlığı için güçlü bir İman ve Milli Şuur yüklü fikirleri ve şiirleri ile yılmadan ve yorulmadan mücadele etti.

Mehmet Akif ERSOY, İstiklal Marşımızın yazarı bir Milli Şairimiz, bir fikir adamı, çevirmen ve yazardı. O muhteşem bir sanatçıydı.

Müslüman Türk Milleti onu her zaman "İstiklal Marşımız"la hatırlamaktadır.

Yıllar geçtikçe değeri artan ve aranan büyük insan Mehmet Akif ERSOY hayatını Türk Milletinin kurtuluşuna adamış bir gönül adamıydı.

Bizim onu anlamak görevimizdir. O kendisini her gün milletine anlatmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy, (1873 -1936) 63 yıllık bir ömre, şiirleri ve eserleri ile Müslüman Türk milletinin 2000 yıllık tarihinini sığdırmış, büyük insandı.

'Bütün okullarımızda okuduğumuz İstiklâl Marşı bir şuur tazelemektir. Dinamizmdir. Türk dilinin en güzel örneğidir. İyi ki öyle yazılmış. Muhtevası ve duyguları harikadır. Fazilet ve medeniyeti öne çıkarmaktır. Ümittir ve aydınlığa yol almaktır. Tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, hikmettir. Şanlı mazimizdir, Kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir. Dik bir duruştur. Özgürlüğün simgesidir. Milli mutabakattır. Maneviyat sembolüdür. Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkı ve çağdaşlıktır.

Mehmet Akif Ersoy, örnek şahsiyettir. İman ve ahlâk sahibidir. Mert ve sarsılmaz bir karakterdir. Milletin ta kendisi bir insandır. Toplumun derdini kendine dert edinmiş bir sanatçıdır. Halkın duygu ve düşüncesiyle donanmış bir yapıdır. İstikbali bütün refahıyla arzu eden bir mütefekkirdir. Dizeleri yumrukları gibi vurucu bir sporcudur. Yol göstericidir. Düşünce adamı, fikir önderidir.

Mehmet Akif Ersoy, iyi bir aile babasıdır, hisli bir eştir, iddialı bir güreşçidir. Örnek bir akademisyendir. Fedakâr bir milletvekilidir. Cömert, mükrim ve çetin eviz bir dosttur. Azimli, vefalı, mütevazı vakur, cesur, mahcup, yalnız, daima okur ve okutur, taassuba, cehalete, sapıklığa sonuna kadar düşman, sözde ve özde gerçek Müslüman kahraman Türk Milliyetçisi, yiğit bir memleket sever, Müslümanlara İslam'ı yeniden okutmaya çalışan entelektüel ahlak sahibi bir sanatçıdır" Merhum Şair ve mütefekkirimiz, ne de güzel ve anlamlı sıfatlarla anılıyor ve anlatılıyor.

Ölümünün üzerinden geçen 77 yılda Asil Milletimiz onu daime yüceltmiş ve baş tacı etmiştir.

O nu şükran duygularımızla bir kere daha yad ettik. 
Ruhu şad, Mekânı Cennet olsun! 


   
2013-12-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları