Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2014
Semra ATASOY
Semra ATASOY kimdir?
Arkeolog Yazar, Özlem yayınlarından altı adet çocuk öykü kitabı ve bir adet şiir kitabı, yetişkinlere yönelik siyaset ve kadınlarımızı anlattığı deneme anı kitabı "AŞKIN ADI TURUNCU" ve "GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR MI?"adlı romanın yazarıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ölüm Gençlere Yakışmaz
PKK saldırılarının azaldığı yıllar, yol kesmeler bitmiş, şehre inemez olmuşlar artık. Halk Diyarbakır'dan ya da Siirt'ten arabasıyla yola çıkabilmekte. Yolda başına bir şey gelecek korkusu kalmamış, asker her yeri adım adım kontrol etmekte...

İşte o yıllarda anasının kuzusu askere gidiyor. Liseyi yeni bitirmiş arkadaşları ile şakalaşırken evcilik oynar gibi hadi askere gideyim orada savaşçılık oynarım diye bir heves asker oluyor.

Anne iki gözü iki çeşme, kuzusu askere gitmiş, eli koynunda, gözleri yolda...

Ama içi biraz olsun rahat, çünkü Pkk belasının sesi kesilmiş. Ya yeniden hortlarsa, kuzusu da asker üstelik. İçi kan ağlıyor...

Anasının kuzusu gerçeğin farkında bile değil, sanki arkadaşları ile oyun oynamakta hala. Anne ve babasının batıda herhangi bir şehirde askerliğini güven içinde yapsın diye bulduğu tüm torpillere inat askerliğini Güneydoğuda yapmak için dilekçe veriyor. Orada macera yaşayacak ve geri döndüğünde arkadaşlarına anlatacak, tek hayali bu.

Askerliği zor bir bölgeye çıkıyor ama olsun, sevine sevine gidiyor. Arkadaşlarına bir sürü fotoğraf göndereceğini söyleyerek otobüse biniyor.

O otobüse biniyor ama ana babası da bir tabuta giriyor sanki. Oğullarına son kez bakar gibi doya doya bakıyorlar. İçleri kan ağlayarak evlerine dönüyorlar ama kulakları sürekli telefonda. Oğullarının ölüm haberi gelecek korkusuyla her telefon çalmasıyla ölüp ölüp diriliyorlar.

Anasının kuzusu mutlu. Kahraman asker olmuş, elinde oyuncak değil gerçek silahlar. Poz veriyor arkadaşları çekiyor.

Bir akşam karavanada tavuk yemeği çıkıyor, hepsi aralarında şakalaşarak yiyorlar tam bu sırada anasının kuzusu lades kemiğini buluyor hemen yanındaki arkadaşıyla ladese girip kemiği ortadan kırıyorlar. Tüm arkadaşları şahit, kim kazanacak diye bahse girenler bile oluyor.

Ertesi gün oluyor hala ladeste kazanan yok, iş inatlaşmaya dönmüş artık...

Akşam oluyor hava kararıyor aniden dağda bulundukları karakola taciz ateşi başlıyor. Alarm veriliyor, tüm askerler silahlarını alıp mevzilere doğru koşuyor. Anasının kuzusu içinde el bombalarının bulunduğu sandığı alıp koşmaya başlıyor. Başının üzerinden vızır vızır kurşunlar geçerken ardından gelen ladese girdiği arkadaşına sesleniyor:

'Kolum uyuştu şu el bombalarının olduğu sandığı sen tut yoksa şimdi bırakacağım yere.'

Arkadaşı yardım etmek için hemen atılıyor sandığa ve tutuyor. Anasının kuzusu kurşun sesleri arasında haykırıyor:

LADES...


   
2014-01-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları