Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Gönüllerimizin Sultanı Sevgili Peygamberimiz
Bu hafta rahmet peygamberi ve gönüllerimizin sultanı sevgili peygamberimizin doğumu ile dünyayı şereflendirmesi sebebiyle sizlere peygamberimizin ahlakından, hoşgörüsünden bir nebze de olsa bahsetmek istiyorum inşaAllah...

Yüce Allah şöyle demiştir. (Şüphesiz sen büyük bir ahlak üzeresin. Kalem, 68/4) Bu sebeple Hz. Ayşe validemiz Hz. Peygamberin ahlakı kuran ahlakıydı diye buyurmuştur. (And olsun ki sizin için Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın rasulünde güzel bir örnek vardır. Ahzap.33/21)

Hz.Peygamberimiz insanlara Kuran'ın hükümlerini dürüstlüğü ve güzel ahlakı sadece telkin etmemiş kendi hayatında da yaşayarak göstermiştir. Peygamberimiz rahatsız etmesi ihtimaline binaen dişlerini misvakla temizlemeden ailesine yaklaşmaz, nezih koku sürünürmüş ve misafir gelecek olsa suya bakıp üstünü başını düzeltirmiş. İnsana saygısının gereği olarak bize de diyor ki, 'Temizlik imanın yarısıdır.' (Müslim).

Öyleyse bizde örnek alıp temizliğe özenimizi arttıralım inşaAllah... Biliyorsunuz insanlar farklı kabiliyetlerde yaratılmıştır. Peygamberimizin tebliğde başarısı insanların yaş, ültür, ilgi seviyelerine göre konuşması ve davranmasını çok iyi bilmesine bağlıdır.

Peygamberimiz tebliğ yaparken şunlara dikkat etmemizi söylüyor. İnanlara akıl seviyelerine göre konuşmakla emrolunduğunu (acluni keşful hafa 196'da) buyurmakta ve insanlara derecelerine göre muamele etmeleri gerektiğini (Ebu Davut, edep 23'te) tavsiye etmektedir. 

(Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et onlarla en güzel şekilde mücadele et. Nahl. 125)

 Bir gün peygamberimiz üzerinde necran mamulü yakası sert bir elbise bulunduğu halde yürürken yanına yaklaşan bir kişi peygamberimizin elbisesini hızla çeker, bunun sonucunca elbisenin yakası boynunda iz bırakır adam bununla yetinmez ey Muhammed! senin yanındaki Allah'ın malından bana vermeleri için emret. Hz Peygamberimiz adama döner ve güler onu cezalandırma yoluna gitmez arkasından ona istediğini vermelerini söyler. Buhari 40.)

(Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.' (Araf Suresi, 199)

 Rabbimizin söylediği gibi Hz. Muhammed (S.A.V) sevgi ve rahmet peygamberidir. (Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik. Enbiya .107 İnsanlara sevgi ile yaklaşmak hoşgörülü davranmak tebliğde başarıya ulaşmanın temel şartlarından biridir. Peygamberimiz de bu şartı yerine getirmiş bir öğretici olarak kendisine gösterilen her türlü sert tepkiye ve hoşgörüsüzlüğe rağmen bütün herkese sevgi ve hoş görüyle yaklaşmıştır. Nitekim yüce Allah Kuran'da onun bu özelliklerini övmekte aksi taktirde başarılı olamayacağını vurgulamaktadır. (Eğer sen kaba, katı yürekli olsaydın, şüphesiz etrafından dağılıp gitmişlerdi bile.Ali İmran, 159)

 Eşlerine karşı son derece merhametli olan peygamberimiz şöyle buyurmuştur.(En hayırlınız hanımlarınıza iyi davrananlarınızdır. Hz.Ayşe'yle koşu yapar aile bireyleriyle şakalaşırdı. Hanımları ile istişare eder onların görüş ve düşüncelerini alır o görüşte hareket ederdi. Bu ahlak ve üstün şahsiyete sahip örnek kişiliğin hayatından fakir zengin genç yaşlı erkek kadın hemen herkesin alacağı dersler vardır. Peygamberimizin ahlakı bizim için en güzel örnektir. Hem toplumsal hem de bireysel hayata ilişkin prensipler ahlaki davranışlarımızın yanlışlarından arınıp temizlenmesinde etkili bir rol oynayacak daha mutlu daha asil bir toplum olma yolunda insanlığa model ve umut olacaktır.

Ne mutlu onu seven ve onun yolunda giden müminlere inşaAllah...


   
2014-01-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları