Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Ocak 2014
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Peygamberler, Örnek Alınacak İnsanlar!
12 Ocak 2014 Pazar günü, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Sallallahü aleyhi ve selemin doğumuydu. Bendenizin, Pazar günü yazısı çıkmadığı için, bugüne sarktı yazım.

Dünya, hengamelerle boğuşuyor. İnsanlıkta; sıkıntı, problem, gaile fazla! Kişisel menfaatler, milli, dini, insani menfaatlerin önüne geçti! Ahlak, ayaklar altında sürükleniyor! Ailelerde; kavga, geçimsizlik, boşanmalar, çocukların anne ve babayı dinlememesi, başına buyruk tavırları... aldı başını gidiyor!

Esnafımız, sanayicimiz, iş adamımız, yöneticilerimiz, değer verdiğimiz ve adına 'kanaat önderi' dediğimiz insanlarımızda kırılmalar söz konusu! Parası olanlar, parasını çarçur etmenin, makam sahibi olanlar, makamlarını kötüye kullanmanın çabası içinde! Kazançlarımızın bereketi yok. Sağlığımız bozuk. Düşüncelerimiz bulanık ve karmaşık!...

Dün akşam 'MEVLİD KANDİLİ' ni idrak ettik. Sevgili peygamberimizi andık! Mevlitler okundu, Kur'an tilavetleri yapıldı! Camilerimiz doldu taştı! Bunların hepsi güzel ve istenen şeyler! Ama bakınız, kandil kutlamaları dışında camilerimizin doluluk oranları, yarıdan da az! Ne zaman Cuma namazına gelenlerin sayısı, sabah namazlarında da olursa o vakit peygamberimizi sevdiğimizi ispat etmiş oluruz!

Hiçbir peygamber, tembel değildi. Hepsi elinin emeğini yer, helal yoldan kazanır, haksızlık yapmaz, kul hakkı yemezdi! Aynı şekilde hiçbir peygamber; cami köşelerine çekilip, eline tespihini alıp, eli boş şekilde mıymıntı vaziyette durmaz, mücadele ederdi. Neyle mi? Haksızlıkla, insanlığı tehlikeye düşüren tavırlarla, ahlaksızlıkla, insan hakkı ihlalleriyle...

Haksızlık konusunda anne ve babaları da olsa karşı durmuş, tepki göstermişlerdir. Kimseden ses çıkmasa bile tek başlarına dimdik ayakta durmasını bilmişler, bu hususta ölümü göze almışlardır! Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Lut, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (SAV) açık örneklerdir.

Kur'an niçin gönderildi? Örnek alınsın, okunsun, içindekiler uygulansın, hayatımızın akışı değişsin diye öyle değil mi? Her gün beş vakit namazlarımızda Kur'andan ayetler okunuyor, Allahımızla konuşuyor, O'nun mektubunu okuyoruz! Mektuplar; açılmadan, içinde ne yazıyor diye okunmadan mı bize yarar sağlar? Yoksa okunup, neler istiyor, neler istemiyor... bilerek hareket etmek mi? Peygamberlerin en önemli görevi; ahlaklı toplum yetiştirmek, bir haksızlık gördüğünüz zaman önce elinizle değiştirin, buna gücünüz yetmezse dilinizle değiştirin. Buna da güç yetiremezseniz kalben buğz edin...Mümin, eliyle diliyle başkasını rahatsız etmeyendir, komşusu açken tok yatan bizden değildir. Yanınızda çalıştırdığınız elemanlara, yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin. Komşunuza kötü nazarla bakmayın. Ölçü ve tartıda hile yapmayın. Hiçbir mümine beddua etmeyin... gibi ahlaki ve hayati ilkeleri anlatmak ve uygulamaktır.

Kur'an, insanı inşa eder. Önce peygamberleri, ardından kutsal kitapların emirlerine, peygamberlerin öğütlerine uyanları inşa eder. Yani 'temiz toplum' meydana getirmek ister. Temiz toplum kendiliğinden mi oluşur? İlahi emirlere uyulmazsa, Allah'ın dedikleri yapılmazsa, peygamberlerin sözleri nazarı itibara alınmazsa nasıl temiz toplum oluşacak?

'Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.'8ÂL-İ İMRAN/104)

'Onlar, Allah'a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler. Kötülükten men ederler, hayır işlerinde birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar Salihlerdendir.' (ÂL-İ İMRAN/114)

'Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah'a ve resulüne itaat ederler. İşte bunlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.' (TEVBE/71)

 'Muhammed, Allah'ın resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, ruku' ve secde halinde, Allah'tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün....'(HUCURAT/29)

İlkeler meydanda. Her şey apaçıkken, neyimizi paylaşamıyoruz da, birbirimize giriyor, kardeşlik bağlarımızı zayıflatıyoruz? Kâfirin sözlerine mi itibar edeceğiz? Yoksa Kur'anın ve peygamberlerin sözüne mi? Bu ilkelere uymazsak, ne Mevlid kandilleri, ne Regaib kandilleri, ne Berat kandilleri, ne Mirac kandilleri ve ne de Kadir geceleri bizi kurtarır! O zaman, bir Suriye, bir Irak, bir Mısır, bir Lübnan, bir Arakan, bir Doğu Türkistan... oluruz Allah korusun!


   
2014-01-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Herkes Hizaya Girsin!
- Aklın Yolu Birdir!
- IŞİD (Irak - Şam İslam Devleti)
- Mevlana; Bir Hak Dostu ve Peygamber Aşığıdır
- Kendi Ellerinizle Kendinizi Tehlikeye Atmayın!
- Dünya İslam'a Koşuyor!
- İnanmak için sebep çok
- Gülen'in Mektubu
- Operasyonu, Türkiye Ekonomisine...
- Yepyeni Bir Sayfa!
- 365 Günlük Kredi Yatırıldı Hesabımıza!
- Bu Ateşi Söndürelim!
- Yıkım Ekibi!
- Uyanık Olma Günü
- Kur'anla Yaşamak...
- Başbakan'ı Sevenlerin Sayısı Arttı!
- Ya Olduğun Gibi Görün...
- O günden bugüne ne değişti?
- İsim Enstitüsü Derneği