Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
-ELİFCE -
-ELİFCE - kimdir?
Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce İktisat okudum. İmani ve toplumsal konulardaki makalelerim 2005 yılından bu yana gazete, dergi, portal ve haber sitelerinde yayınlanıyor... https://twitter.com/Elif_Trc https://www.facebook.com/elif.s.tureci
  YAZARIN SAYFASI
Zaman sizin için de hızla geçiyor değil mi?
Bugün pazartesi ve bir önceki pazartesi günü olanlar sanki birkaç gün önce yaşanmış gibi. Zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Ahir zamandayız ve zaman gerçekten de kısalıyor.
Zaman, algılayana bağlı göreceli bir kavramdır ancak günümüzde zamanın kısaldığı konusunda herkes aynı görüştedir. Bu durum, Peygamberimiz(sav)'in hadislerinde haber verdiği bir olay olduğu gibi aynı zamanda bilimsel de bir gerçektir.

Peygamberimiz(sav) birçok hadisiyle ahir zamanda zamanın kısalacağına işaret eder: "Kıyamet yaklaşınca zaman birbirine yaklaşacak. Bir sene bir ay gibi, bir ay bir hafta gibi, bir hafta bir cuma gibi, bir cuma kuru hurma yaprağının ateşte yanması gibi olacak."

Bilimsel gelişmeler de zamanın kısaldığını gösterir. Schuman rezonansının artması, küresel faktörler, dünyanın ağırlık merkezinin değişmesi ve diğer sebeplerden dolayı dünyanın dönüş hızı artmaktadır. Eskiden 24 saat süren bir gün de giderek kısalmaktadır. Bunun anlamı saatteki yelkovan ve akrebin giderek daha hızlı dönmesidir.

24 Saat 16 Saat Gibi Yaşanıyor... Schumann Rezonansı Nedir?

Dünyanın yüzeyi ve iyonosfer tabakası arasında 55 km.lik bir boşluk bulunmakta ve bu boşluk rezonans özelliği taşımaktadır. (Rezonans, bir nesnenin en doğal olarak titreşmeyi istediği frekans olarak tanımlanabilir.) Schuman Rezonansı ilk defa 1952'de fizikçi Winfried Otto Schumann tarafından açıklanan, 1957 de de Schuman ve Konig tarafından kanıtlanmış olan yeryüzü ile iyonosfer tabakası arasında meydana gelen doğal titreşime denir. Kısaca dünyanın zemin temel frekansı ya da nabzına verilen isimdir.

Dünya'nın zemin temel frekansı, ya da 'kalp atışı' (Schumann Rezonansı, SR olarak adlandırılır) hızla artmaktadır. Coğrafi bölgelere göre değişkenlik göstermesine rağmen, onlarca yıldır toplam ölçüm 7.8 devir/saniye'yi göstermekteydi.

Bu değerin sabit olduğu düşünülüyordu ve global askeri haberleşme sistemi bu frekans üzerine geliştirilmişti. Son raporlara göre, 1980'den itibaren hızla artış gösteren bu değer, bugün yaklaşık 11 devirdir. Bu oran 13 devire ulaştığında duracaktır.

Ayrıca saniyede 1000′ in üstünde olan yıldırım ve şimşek çakmalarının da, saniyede 2000′ e çıktığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda İyonosfer tabakasından yeryüzüne akan elektrik enerjisi de toplam olarak eskisinin 2 katına çıkmıştır.

'2012′ye Doğru İnsanın Uyanışı' başlıklı bir makalede Schumann Rezonansının 12 Hertze yükselmesinin insanın beyin dalgalarında değişme ve gelişmelere neden olacağı ve böylece insanların uykulu halden uyandırılarak bilinçli hale geleceği tezi ileri sürülmektedir.

Bilim bu 'kalp atışı' oranının neden yükseldiğini ya da yükselişe neden olanın ne olduğunu bilemiyor... Kuşkusuz tümü Allah'ın sonsuz ilmidir. Ve O, ilminden dilediği kadarını verir...

 "... Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten Sen, herşeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın." (Bakara Suresi, 32)


   
2014-01-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları