Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2014
Semra ATASOY
Semra ATASOY kimdir?
Arkeolog Yazar, Özlem yayınlarından altı adet çocuk öykü kitabı ve bir adet şiir kitabı, yetişkinlere yönelik siyaset ve kadınlarımızı anlattığı deneme anı kitabı "AŞKIN ADI TURUNCU" ve "GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR MI?"adlı romanın yazarıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bu Abdest Daha Çok Namaz Kıldırır
Farkında mısınız ama bir sessizlik var ortalıkta. Aslında oldukça gürültülü bir sessizlik...

Büyük bir hızla seçimlere yaklaşıyoruz. Her gün, yeni taze adaylar servis ediliyor, basın sürekli ilan yapıyor en yeni adayı. Ben mi, bu sahneleri görmekten yorulmuşum yoksa tüm halkımız da benim gibi yorgun mu, anlamaya çalışıyorum.

Genel hava olarak şunu algılıyorum, sanki bu seçimler hiç kimsenin umurunda değil.

Eskisi gibi hararetle tartışan esnafla hala karşılaşmadım. Önceden seçim dediğim anda şikayetin, tavsiyenin, isteklerin ardı arkası kesilmezdi, şimdi kimse oralı değil.

Kanıksamışız...

Sanırım Türk milleti olarak yumurta ve kapı meselesi, yine son dakikada harekete geçeceğiz.

Tüm bu gürültülü sessizliğin ortasında, yine bir kadın olarak gelip tekrar kadın konusuna takılıyorum.

Birçok il ve ilçenin adayları açıklandı. Kaç kadın aday var... Şu ana kadar tek dikkatimi çeken Bakan Fatma Şahin oldu. İyi de bizim kaç ilimiz var, bu kadar ilden yalnızca bir kadın mı aday gösteriliyor?

İlçeler ne durumda belli değil henüz. Tüm adaylar netleşince ortaya gerçek sayı çıkacak. Ve sonuç hiç şaşırtıcı olmayacak.

CHP genel başkanı tüm kadınları partisine davet ediyor ama davete gitsek de sonuç değişmiyor.

Yine kadın yok, yine kadın yok...

Ama gidin, herhangi bir partinin il ya da ilçe başkanlığına, eminim tüm kadınlar arı gibi çalışıyordur.

Kadın kollarında çalışan bir arkadaşımla konuşuyordum, ne kadar yoğun çalıştıklarını anlatıyordu.

'Tam bir yıldır alışveriş merkezine gitmemişim ve kendime bir şey satın almamışım,' dediğinde gülümsedim. Peki bu kadar çok çalışmanın sonucunda başına taç takılıyor mu?

İşte durum bu, arı gibi çalışan kadınlar, ama en altlarda kalıyorlar. Bu yoğun çalışmaların sonucunda erkekleri elleriyle yukarılara taşıyorlar.

Bu eşitsizlik, bu hak yemeler ne zamana kadar devam edecek belirsiz. Kadınlar konusu açıldığında hemen mücadele etmediklerini söyleyip suçu yine kadınlara atıyorlar ama kadınlar tüm bu söylenenlerin aksine gerçekten çok çalışıyor.

Şu seçim zamanlarında, açın gözlerinizi etrafınıza iyi bakın, ellerinde tanıtım broşürleri, boyunlarında fularlar ile kim yollarda, kim kapı kapı geziyor...

Peki erkekler nerede, belediye başkan adaylarının tam dirseğinin dibinde ve bir koltuk kapma derdinde.

Başkan adayının göz hizasından uzaklaşırsa, kapacağı makam ve koltuk gidecek korkusuyla başkan adayı ile ikiz kardeş misali seçim çalışmalarında.

Ne acı ki ben daha çok seçimlerde buna benzer yazılar yazacağım. Kadınlar nerede diyeceğim. Ahlanıp vahlanacağım.

Kimse suç kadınlarda demesin artık, şapkayı koyun önünüze, bu teraneleri ona anlatın.

Kadınlar çalışmıyor, kadınlar mücadele etmiyor...

Bu abdest daha çok namaz kıldırır, bu bahane de daha çok seçimi erkeklere kazandırır...


   
2014-01-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
fevzi günenç
2014-01-22 00:27:49    ip: 78.166.147???
Çok doğru bir yaraya parmak basmışsınız Sayın yazarım. Kadın haklarını savunuyorum diye pek çok hemcinsim tarafından kınanan bir yazar olarak neredeyse utarnacağım erkekliğimden. Ama kadınlarımız pasifize edilmişliklerinden utanmıyorlar. Ben Gaziantepliyim. Tek kadın adayın Gaziantep'te belediye başkan adıyı olduğunu vurgulamışsınız. Doğrudur. Büyük de ilgi görüyor kentimde Fatma Şahin. Kadınlar kolları sıvamışlar partili partisiz olduklarına bakmadan onun seçilmesi için çırpınıyorlar. Ancak şunu düşünmeden yapıyorlar bu işi: Uğruna çırpındıkları bu kadın aday, erklere dört kadın vaat eden bir partinin adayıdır. Allan akıllar versin kadınlarımıza.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları