Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. 4 yıl gazetecilik, 15 yıl öğretmenlik ve idarecilik, 1 yıl Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesinde 16 yıl Genel Sekreter Yardımcılığı ile Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Bir yıldır da Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ülkemize ve Konya'mıza Hayırlı Olsun!
TYB Genel Kurulu'nun ve belirlenen iktidar partisi adaylarının Ülkemize ve Konya'mıza hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Bu girişle bugünkü yazımın konusunu anlamış oldunuz sanırım. Ak Parti, kamuoyunun uzun süredir beklediği ilçe adaylarını nihayet açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Tahir Akyürek daha önce açıklanmıştı. Şimdi de Konya'nın tüm ilçelerinin başkan adayları belirlenmiş oldu.

Selçuklu'da Uğur İbrahim Altay'ın gerek yaptığı hizmetler gerekse halka olumlu yaklaşımı sayesinde ikinci defa aday gösterileceğine kesin gözü ile bakılıyordu ve beklendiği gibi oldu. Selçuklu'da bir sürpriz yaşanmadı. Sayın Altay'ı kutluyorum.

Karatay'da Mehmet Hançerli iki dönem başkanlığı içinde başarılı çalışmalar da yaptı ancak karşısında oldukça güçlü aday adayları vardı. Veli Tolu ve Karatay Teşkilatının ısrarla bastırdığı Ömer Ünal ile aday adayı olmadığı halde, Konya İl Teşkilatı'nın aday yapmak istediği Bestami İnan, Mehmet Hançerli'yi çok zorlayacak isimlerdi.

Numan Kurtulmuş'un göz bebeği olan Veli Tolu'nun yerel yönetimlerde çalışmak istemediğini iletmesine rağmen, Genel Merkez tarafından evrakları istenerek aday adayı yapılmasından sonra, aday gösterilmemesi şaşılacak bir durum oldu. Veli Tolu'yu 2015 genel seçimlerinde İnşallah milletvekili adayı olarak görürüz. Bu kadar güçlü isimler arasından sıyrılarak 3. defa aday olmayı başaran Mehmet Hançerli'yi de kutluyorum.

En büyük sürpriz Meram'da yaşandı. Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı'nın Meram'a gerçekten büyük hizmetleri oldu. Kalaycı; Meram'a yeni tesisler, parklar, salonlar ve belediye binasını kazandırdı. Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin Meram'a gelmesini sağlaması ve arkasından Üniversite'nin yerini temin etmesi en büyük hizmeti oldu. İnsan olarak hataları olabilir ama tam bir Anadolu delikanlısı olan Kalaycı bir dönem daha kalabilirdi.

Ben şahsen, Meram'da Serdar Kalaycı ile Konya İl Teşkilatının desteklediği Mustafa Yazlık isimlerine yarı yarıya şans veriyordum ve 3. bir ismin aday olacağına ihtimal vermiyordum. Bu iki ismi de Meram'a yakıştırıyordum. Ancak Meram'da beklenmedik şekilde aday gösterilen Fatma Toru en büyük sürprizi yaptı. Toru sanıyorum Başbakan'ın Konya'da bayan bir aday gösterme isteğini, avantaja dönüştüren isim oldu. Fatma Toru'yu da kutlamak gerek...

Konya İl Teşkilatı, 2011 genel seçimlerinde olduğu gibi, 2014 yerel seçimleri için de istediği isimleri aday olarak gösteremedi. İl Teşkilatı, istemediği bazı isimleri engellemeyi başarsa da,  istediği isimleri belirlemede söz sahibi olamadı. Bu durum bazı taşra ilçelerinde de yaşandı. Sonuç olarak, tüm adayları tebrik ediyor, seçimlerde Konya'mız için Allah'tan hayırlı sonuçlar diliyorum. 

***  ***  ***

Geçen hafta sonunda Türkiye Yazarlar Birliği'nin genel kuruluna katılmak ve delege olarak vazifemizi yapmak üzere Ankara'da idik.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), bilhassa kültür, sanat ve edebiyat dalında hayırlı faaliyetler icra eden ülkemizin etkili bir sivil toplum kuruluşudur.  TYB Konya Şubesi de bu bağlamda her yıl 35-40 civarında yapmış olduğu faaliyet ile, Konya'nın kültür ve sanatına büyük katkı sunmaktadır.  TYB Konya Şubesini, genel kurulda 13 delege ile temsil ettik. TYB'nin 18. genel kurulu büyük bir olgunluk içinde yapıldı. Eski Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz, tekrar aday olmayacağını açıkladı ve bayrağı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç'a teslim etti.  

Genel kurulda, TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in konuşmaları anlam yüklüydü. Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu'da şubeler adına yaptığı konuşmada bizlerin duygu ve düşüncelerini genel kurula aktardı. Son olarak konuşma yapan yeni Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, aldığı görevi hakkıyla yerine getireceğinin ipuçlarını verdi. Hicabi Kırlangıç ve ekibini tebrik ediyor, hayırlı ve başarılı faaliyetler ortaya koymasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Ayrıca başta değerli M. Ali Köseoğlu olmak üzere iyi bir yolculuk yaptığımız TYB delegesi kardeşlerime de şükranlarımı sunuyorum. Yeni bir TYB faaliyetinde görüşmek üzere İnşallah... Mutlu yarınlar efendim.


   
2014-01-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları