Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Ocak 2016
Göknur YUMUŞAK YAZICI
Göknur YUMUŞAK YAZICI kimdir?
Tarım bakanlığından emekliyim.Yıllardır şiir ve öykü yazıyorum.Çeşitli gazetelerde yazılarım yayınlandı.Halen Demokrat Urla ve İzmir izmir net gazetelerinde öykülerim ve makalelerimi yayınladığım köşem var. Kadın Yazarlar Derneği üyesiyim.Sosyoloji öğrenimi görüyorum.Kırsal kadınlarla ilgili çalışmalarıma emekli olduktan sonrada çeşitli derneklerde devam ediyorum.İki çocuğum var.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Türkan Saylan ve Çocuk Gelinler
Çocuk gelinler; ellerinde oyuncak bebekleriyle  gelin giden  kız çocukları. Onlara kıyan güya anneler babalar. Güya diyorum çünkü  kız çocuklarına kıyan anne ve babaları anlayamıyorum asla da anlayamayacağım. Son yıllarda bu konu  medya da yer almaya başladı. Sivil toplum kuruluşları  çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Özellikle Uçan Süpürge bu konuya  çok duyarlı.  Bir dizi faaliyetlerle  kamuoyu  oluşturuyor  ve  resmi kuruluşlarla müşterek çalışıyorlar. Ama ülkemizde kız çocuklarının asıl kurtarıcısı  tartışmasız  Türkan Saylan ve  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğidir.

    Türkan Saylan büyük dev kadın. Yüreğine dünyadaki bütün insanları özelikle de ülkesindeki  bütün kız çocuklarını sığdıran  güzel insan. Onca  yıl kanser illetiyle  mücadele etti.Ama  kızları için bir kuş gibi sürekli oradan oraya uçmaktan geri durmadı. Kah Karsa da kah Van  Hakkari  de. Kızların yardım meleği durup dinlenmeden  Kardelenleri  için çırpınıp durdu. Büyük dev kadın binlerce çocuğu okutarak kurtardı onların hayallerini gerçekleştirdi. Ona hayran olmamak önünde saygıyla eğilmemek mümkün mü ? Sorarım.  Onu kaybettiğimizde çok ama çok üzüldüm .Çünkü kız çocukları annelerini kaybettiler öksüz kaldılar. Çağdaş yaşamı destekleme derneğinin  yayınladığı bir kitap var.Adı Kardelenler.Onlarca kızın gerçek öyküleri var.Okumak için  minik bir serçe misali nasıl çırpındıklarına tanık olacaksınız. Yaşadıklarını paylaşmak isterseniz okumanızı öneririm. Şimdilerde okuyup meslek sahibi olan Kardelenler başka kızları çocuk gelin olmaktan kurtarıyorlar.Bu halka büyüdükçe büyüyor. Her gün haberlerde gazetelerin 3. Sayfalarında çocuk gelinlerin haberlerini okuyoruz.Ah vah çekip acımaktan artık vazgeçmeli ve bir şeyler yapmalıyız.Sevgili Türkan Saylan'ın  kemikleri sızlar yoksa. Bize emanet ettiği kızlara sahip çıkmalıyız birer insan olarak. Hepimizin çocukları var .Empati kurarsak  bizde acı çekeriz  o çocuklar bizim çocuklarımız olur birden.

3 Aralık 1998 yılı bir kış gününde Kabile kitapevinde tanışmıştım Türkan Saylan'la. ‘ Cumhuriyet'in  Kadını Olmak ‘ isimli kitabının imza günü ve söyleşisi vardı o gün. Eskiden yazarlar okura çok saygı duyarlardı. Önce uzun bir söyleşi olur sonra kitaplar  imzalanırdı. Yazın yakın kitapevinde  Ece Temelkuran'ın  imza günü vardı 3-4 saat süren. Ama 10 dakika söyleşi yapmadı.Oysa sevgili Türkan Saylan'nın söyleşisi 2-3 saat sürmüştü. Epey sohbet etme imkanı bulmuştum. Bazen söyleşiye ara veriyor ve işlerini telefonla takip etmekten geri kalmıyordu. Adeta bir arı gibiydi. Ondan bir şey istemiştim.Hocam demiştim sizin çevreniz geniş onca kadın ve genç kız var üniversiteye gidemeyen; ama belki yazar olmak isteyen, öğretmen Sosyolog olmak isteyen. Acaba yetkililere iletirmisiniz  açıköğretimde bu bölümlerin de açılması için demiştim.Bu isteğim onu gülümsetmiş ve çok hoşuna gitmişti.Elbette neden olasın  tabii ki  yetkililerle görüşürüm demişti.Şimdi bütün bu bölümlerde dev bir öğrenci topluluğu öğrenim görüyor. Elbette hocanın etkisi oldu mu bilemem  ama benim isteğimi çok beğenmesi ve gerekeni yapacağına söz vermesi  benim için yeterliydi. Düşünsenize Hakkari de bir kadın Sosyoloji eğitimi almış. Bu kadın kızının çocuk gelin olasına hiç rıza gösterir mi?

     Yarıyıl tatili başladı  çocuklar tatildeler.Sokaklar AVM  ler cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle dolup taşıyor. Onlar yaşama sevincimiz geleceğimiz . Uzaklarda başka bir diyarda bir kız çocuğu gelin oluyor 12 sinde 13 de. Ağlıyor gözyaşları sicim gibi akıyor. Oysa onun da hakkı yarıyıl tatiline girip eğlenmek sinemaya gitmek ya da evinde oturup kitap okumak. Neşeyle gülüşmek arkadaşlarıyla oğlan çocuklarını çekiştirmek. İşte bütün bunlar  büyük dev kadını çok rahatsız etti. Kanserle boğuşarak kızlarını kurtarmaya çalıştı ve de çok çok başarılı oldu.Nur içinde yatsın. Bizim de mutlaka yapacak bir şeylerimiz vardır. Bu çocuklar hepimizin çocukları geleceğimiz haydi onları kurtaralım.Örneğin ben bu yazıyı yazdığım için Türkan Saylan'ın bana gülümsediğini duyumsuyorum.İnanın çok rahat uyur  bizler kızları çocuk gelin olmaktan kurtarmak için uğraşırsak. Onun mirası Çağdaş Yaşamı Destekleme
derneğine maddi katkı koyarak işe başlayabiliriz  mesela. Ülkemizde ki ve dünyada ki bütün kız çocuklarının gülmesi dileğiyle.


   
2014-01-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları