Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Ağustos 2016
Muzaffer OĞUZ
Muzaffer OĞUZ kimdir?
www.belirtiyorum.com da köşe yazarı. 17 Mart 1971’de Düzce’de doğdu. Babasının işi gereği daha 5 aylıkken Kocaeli’ye göç etti. İlk, orta ve Lise tahsilini Kocaeli’de tamamladı. Trakya Üniversitesi’nde okurken tekrardan girdiği ÖSS sınavında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü kazandı. Kimya öğretimini tamamlayarak aynı yıl (1994) Şanlıurfa ilinde Kimya Öğretmenliğine başladı. Bu arada İzmir’de 247. kısa dönem olarak vatani görevini tamamladıktan sonra Zonguldak iline tayin edildi. Zonguldak’ta 3 yıl çalıştıktan sonra 2000 yılında Kocaeli iline tayin oldu. Hala Körfez ilçede bir lisede müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuda olan Oğuz, son 10 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazıyor. Kocaeli iline hitap eden bir internet haber portalında (www.belirtiyorum.com) editörlük ve yazarlık yapmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da olan Muzaffer Oğuz, evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Meteorolojinin de suyu çıktı…
3- 4 gündür şu tarzda haberlerle haşır neşir olmaktayız.

'Dikkat! Fırtına ve Sağanak Geliyor

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasıyla, birden kara kışa teslim olan Türkiye için meteorolojiden bir uyarı daha geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, bugünden itibaren Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kuvvetli yağış görülecek. Yetkililer, sel, su baskını, heyelan ve soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.'

Yukarıda okuduğunuz haber dünün (29.01.2014) haberi olup bir gün öncesinde baskıya girdiğini de düşünerek pencereden bakarsanız ne demek istediğimi sanırım anlarsınız...

Kentimize şu an itibariyle  neredeyse bir damla dahi yağış yağmış değil.

Yaklaşık 4 gün önce yurdun nerdeyse tamamı kara teslim olacak denilmişti. Bende meteorolojinin kentimiz adına geçmiş yıllardan üzerimde bıraktığı başarılı grafiğine güvenerek 3-4 gündür kar yağışı bekliyorum ama nafile.

Hatta bazen İlimtepe gibi yüksek yerlerde ikamet eden, Taşköprü gibi köylerde bulunan arkadaşlarımı arayarak, kar yağışı olup olmadığını soruyorum. Aldığım cevap ise havanın gayet iyi olduğu yönünde.

Meteorolojinin uyarılarıyla ilgili yerelde de bu yöndeki haberleri sık sık görünce, meteorolojiye güvenerek evde kar yağacağını söylemiş oldum.

Benim çocuklar 3-4 gündür sürekli pencereden bakarak 'Baba hani kar yağacaktı, bizi kandırdın' demeye başladılar.

Ama henüz çok küçük oldukları için onlara şahsımın da yanıltıldığını anlatamıyorum. Üzgünüm ve adeta  kabak benim başıma patladı.

4-5 ay öncesine kadar Kocaeli Meteoroloji Müdürü olarak görev yapan Ahmet İnci'nin bende bıraktığı büyük başarı grafiği nedeniyle sanırım çocuklara mahçup oldum diyebilirim. Çünkü şahsını çok yakinen tanıdığım Ahmet Abiyi ara sıra arar hava tahminleri ile ilgili aldığım bazı bilgilerin neredeyse saatine kadar bildiğini yaşayınca adeta şaşırırdım.

Ahmet Abi şimdi Artvin Meteoroloji Müdürü olarak görev yapmakta ve Artvin'de tahminlerin çok isabetli olduğunu düşünmekteyim.

İlimizin şu anki meteoroloji müdürünü her ne kadar  tanımıyor olmasam da takip ettiğim kadarıyla günlerdir 'yağış geliyor, dikkat' sözleriyle bizleri heveslendirdiğini  düşünüyorum.

Ciddi bir kuraklık yaşadığımız gerçeğiyle her ne kadar çoluk çocuğa mahçup olsak da bu yazıyı kaleme aldığım 30.01.2014 Perşembe gününün ilk saatlerinde hala ne kar ne de yağmur yağışı yaşanmadı. Aksine havanın birden gün içinde ısındığına az sonra birden soğuduğuna şahit olduk.  Ama yağması beklenen kar ve yağmur henüz yağmış değil. Hakkını yemeyelim arada sırada tam anlamıyla 'yağmur yağdı' diyemesek de çiseler gibi yağışa da şahit olduk.

Özetlemem gerekirse uzun yıllardır meteorolojinin bu kadar yanıldığına şahit olmadım.

Kurak bir dönemden geçmiyor olsak belki bunu önemsemezdim ama yağışın çok önemli olduğu bu günlerde Yuvacık Barajı başta olmak kaydıyla Sapanca Gölü gibi bir çok içme suyu kaynağında su kalmadığını görüyor olmak bana yanlış hatırlamıyor isem  2006 yılında yaşadığımız susuzluğu hatırlatıyor. O yaz, susuzluğu yaşayan kimsenin o günleri unutacağını düşünemiyorum. Geceleri 1 yada 2 saatliğine gelen sudan en büyük payı almak için herkesin kaplarını doldurmaya çalıştığını, uyumayarak suyun gelmesini beklediğini hatırlıyorum.

Meteorolojinin yanlış tahminleri nedeniyle öfkelenerek kaleme aldığım bu yazım vasıtasıyla tüm vatandaşlarımızın barajlarımızdaki suyun çok azaldığını düşünerek iktisatlı davranması gerektiğini yada bu yazı geçirmek üzere suyu bol olabilecek yerlere gitmeyi  şimdiden planlamaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Hatırlar mısınız bilemem ama İstanbul'da köprü bakıma alınınca trafikten direk sorumlu olması gereken çok üst düzey bir yönetici 'Yazı şehir dışında geçirin' demişti.

İsterseniz sizde şimdiden suyu bol bir tatil planlamaya başlayın...

Susuz kalmamak umuduyla, Hoşçakalın...


NOT: Yazımı yayıma göndermeden önce son kez pencereden baktığımda hava günlük gülistanlıktı. Bunu da belirteyim dedim.


   
2014-01-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları