Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Yıldıray BARAK
Yıldıray BARAK kimdir?
ANADOLU BASIN-YAYIN BİRLİĞİ İstanbul Şube Başkanı -Önce VATAN Gazetesi Köşe Yazar ve Yayın Koordinatörü Sivas'ta doğdu Sivas Hakikat gazetesinde başladığı gazetecilik hayatını Sivas Anadolu gazetesi, Sivas'ın Sesi, Sivas Olay, Cımhuriyet (Ege), Son Havadis, Ege Güneş, Ege'nin Sesi Tan gazetesinde sürdürdü. 1994 yılında başladığı İnternet yazılarını, 1995 yılından itibaren ulusalhaber12.com, hurses.net, 10numarahaber.com ve gazetesonhavadis.com da düzenli olarak yazmaya başlayarak, İnternet'in Türkiye'de geniş halk kesimleri tarafından tanınmasına katkıda bulundu. 1995 yılından beri Köşe Yazarı ve İnternet Gazeteleri sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir. Son Havadis, Hürses Gazetesi ve 10numarahaber.com, ulusalhaber12.com internet haber siteleri sahibi, genel yayın yönetmeni ve yazarıdır. Önemli köşe yazıları ; Aleviler ve Kürtler Hıristiyanlaştırılıyormu? , Emperyalizm Kapımızdan neden gitmiyor, Gladyo, Demirel'in ölüm listeleri, Andıç-mandıç, Türkiye
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Savaş Kızgın, Seçmen Kırgın
Seçmenler, adaylar, liderler derken bir seçim arifesine daha geldik.

Yüz yılın seçimi olacak gibi gözüküyor. Çünkü anket yarışı da başlamasına rağmen henüz hiç bir kimse, hiç bir kurum ve kuruluş sonuç hakkında tahminde bulunamıyor. Bulunduklarını da zannedenler bence yanılıyor.

Büyük bir savaş kapıda gibi..

Savaşın ismi ise 2014 seçim savaşı yani muharebesi.

Muharebe, iki veya daha fazla sayıda 
ordunun birbirlerine askeri açıdan üstün gelmek üzere belirli bir süre ve askeri güç kullanarak yaptıkları çatışma. Muharebeler savaşlara göre süre ve kapsam bakımından daha sınırlı olan çatışmalardır. Bir savaş tek bir muharebeden oluşabileceği gibi çok sayıda muharebeden de oluşabilir.

İşte bu savaşta çok sayıda muharebeden oluşabilir.

Doğuda adete bir AKP-BDP savaşı bekleniyor. Karadeniz, Akdeniz, Marmara derken, Anadolu'nun iç kısımlarında ise halen hiç bir şey kesin gözükmüyor.

AKP'nin daha evvel bir şansla aldığı MHP ve CHP'nin kalelerini terk edeceğini söyleyebilirim.

Bunun yanı sıra CHP, AKP ve MHP küskünleri var ki, bunlarda ciddi bir oran. Seçmen sandıkta şaşkın olacak bu yüzden aday ve siyasi parti arayışına girecek.

SARIGÜL ZATEN CEMAATÇİ

Yıllar evvel eski eşinin babasının CHP'li ve hatırı sayılır bir isim olması Mustafa Sarıgül'ün CHP saflarında yapılanmasını sağladı. Bu yapılanma sürerken hiç bir zaman cemaat desteğini azaltmayan bir yapılanma ile yoluna devam etti. Sarıgül'ün kendi mahallesi bilinen Şişli'nin İzzetpaşa civarında hiç bir zaman CHP oy alamadı. Sadece Sarıgül'ün şahsına oy, diğer oylar cemaatin yönlendirdiği adaylara..

Şimdilerde yabancı ağabeylerinden aldığı icazetle Büyükşehir Belediye Başkanlığına soyundu. CHP 'nin kemik oyları zaten var. Cemaatte tam destek vereceğine göre biraz zorda olsa İstanbul'u 2015 milletvekili genel seçimlerine kadar yönetecek gibi gözüküyor.

Duyumlarımıza göre alınan icazetin açılımı : Milletvekili genel seçimlerine kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak olan yarı CHP'li, yarı cemaatçi Sarıgül; 2015 seçimlerinde bir dönemde olsa Kılıçdaroğlu'nun yüksek müsaadesi ile CHP Genel Başkanlığına ve oradan da Başbakanlığa..

AKP'nin durumu ne olacak;

Sonbahar gazelleri gibi hızla dökülmeye başlayan AKP, partiyi kurduğu yol arkadaşlarından Abdüllatif Şener'le başlayan dağılım, gerek kurucular, gerek kurmaylar kanadından da hissedilecek şekilde teklemeye başladı.

Ergenekon, Balyoz gibi iç darbelerle dikkatleri üzerine çektikçe batmaya ve dökülmeye başlayan AKP, ayakkabı kutuları ve para sayma makineleriyle de bitişini ispatlar gibiydi.

Varisi Bilal Erdoğan hakkındaki tezlerde bu gazel dökümünün tuzu biberi oldu.

MHP, BBP, DP ve DYP bu yarışta alternatif olacak mı?

Sağ siyasal çizginin isimli kahramanları yine böyle 4 telden çalarsa, hüzünlü bir sonuçla karşı karşıya gelecek gibi.. Her biri ayrı ayrı biz alternatif partiyiz, halk mutlaka kurtarış için bizi seçecek söylemlerinde bulunsalar da ortak bir girişim olmadığı taktirde ezik bir sonuçla seçimi tamamlayacak gibi gözüküyor.

ULUSALCI KANATTA BİR YÜKSELİŞ VE DİK SES..

Bu savaşın meydanlarda kızılca kıyamet koparma aşamasında, hissedilecek boyutta ulusalcı siyasi hareketlerden, kendilerini hissettirecek derecede gündeme oturması da büyük bir olasılık olduğu aşinadır.

AKP'ni şu anda en çok yoğunluk verdiği ve iddialı olarak kazanacaklarını belirttikleri İzmir'den hüsranla çıkacağı şimdiden alenen gözlenmektedir.

Ankara muallakta, Eskişehir gibi başkaca siyasi bir hareketin mümkün olmadığı büyükşehirlerde de hüsranla karşılaşacak AKP, genel seçimlere ise  yerel seçimlerde  ciddi yara almış vaziyette gireceğini tahmin ediyorum.

Savaş kızgın, seçmen kırgın ve şaşkın..

Tek dileğimiz ülke bütünlüğünün bozulmaması, halkın duyarlı olup gerçekten kendilerini yönetecek değil, halkla beraber yürütülecek bir yönetime evet demeleri..

Savaşa hayır, barışa evet diyoruz.

Yıldıray Barak
Önce Vatan, Son Havadis ve Hürses gazeteleri yazarı


   
2014-02-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları