Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Sevgiyi Bir Güne Sığdırmak
Sevgiyi göstermeyi bir güne indirgemek ne kadar doğru bir yaklaşım acaba? Sevgi üç yüz altmış dört gün her an yaşanır. Bir sevgimizin sömürülmediği kalmıştı onu da bir güne özdeşleştirip maddiyatla ve hediyelerle ispat günü haline getirdiler adeta...

Sevgi, sevmek ve sevilmek her insana müthiş bir mutluluk ve zevk verir. Ama sevilen bir insan olmak için önce sevmeyi çok iyi bilmek ve karşılık beklememek lazım. Yani önce samimi bir kalp lazımdır.

Gerçek sevgiyi tanıyor muyuz?

Çoğu insan sevgiyi yaşadığını iddia eder. Oysa bu insanlar gerçek sevgiyi hiçbir şekilde tanımamaktadırlar.

Bugün çevremizde sık sık duyuyoruz; evlilikler yıllarca sürecek denmesine rağmen kısa sürede bitip yok oluyor. Birbirlerini delice sevdiklerini, söyleyen kişiler bir zaman sonra birbirlerine hakaret, nefret eden, şiddet uygulayan, birbirlerine düşman kesilen insanlara dönüşüyor.

Peki, bunun sebebi nedir?

Bunun sebebi gerçek sevgiyi tanımıyor olmalarıdır. Sevgi Allah'ın insanlar için yarattığı, nefsin hem dünyada, hem ahrette en çok hoşuna gidecek nimetlerden biridir.

Allah kâinatı sevgi üzerine yaratmıştır. Müslüman bilmelidir ki, bu dünyada en önemli sevgi Allah sevgisidir. Bütün ruhumuzla, sevgiyi tek mutlak varlık olan Yüce Rabbimize yöneltmemiz, gerekir.

Allah sevme gücümüze bir sınır getirmemiş, bize sevgimizi her geçen dakika daha fazla arttırabilme imkânı vermiştir.

Allah Kuran'da sevgi nimetini iman edenler için yarattığını şöyle bildirmektedir: İman edenler ve Salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır. (Meryem Suresi, 96)

Sevgiyi insanlara kazandırabilecek olan özellik ise, yalnızca ‘iman'dır. Derin Allah sevgisi, Allah korkusuyla oluşan sevgi sonsuzdur, asla bitmez veya tükenmez. Hiçbir çıkar ilişkisine dayanmaz.

Sevgi bir inanç davranışıdır. İnancı az olanın sevgisi de azdır der Sadi Şiraz'ı .Peki, iman olmadan insanların birbirlerine gösterecekleri ilgi gerçek sevgi olur mu sizce?

İman olmadan yöneltilen sevgi her zaman eksik kalır, dünyevi değerlere bağlı kalır, yalnızca fiziksel özelliklere ya da maddi imkânlara dış görünüşe güzelliğe ete kemiğe olan sevgi gerçek sevgi değildir. Olsa olsa bu nefsanî arzulara dayalı bir çıkar ilişkisidir.

Bu çıkarlardan herhangi biri eksikliğinde o sevgide biter. Aşk şu zamanda şehvete ve romantizme indirgenmiş durumdadır, bu tür suni aşklar gelip geçici, dünyevi bir hevesten başkası değildir.

Gerçek sevgi ise ruha ve güzel ahlaka bağlıdır. Böyle bir sevgide yaşlansanız, hastalansanız, sakatlansanız dahi ruh güzelliğiniz kaldığı müddetçe mutlak ve kesintisiz sevgi devam edecektir.

Sevgiyi Allah için yaşayan insan her canlıyı her varlığı Allahın tecellisinin bir yansıması olarak görür. Allah sevgisini tadan kalpler etrafında ki her şeyden büyük bir zevk ve neşe duyar.

Eğer kişi ruhunda Allah sevgisini yaşamıyorsa hiç kimseyi gerçek anlamda sevemez. Samimi bir sevgi için emek, merhamet, şefkat, ve affedici, fedakâr, vefalı, olmak gerekir. İnsan sevdiğine aşkla bağlanır, tutkuyla bağlanır, merhamet eder, onu ömür boyu koruyup, kollamak ister. İşte öyle sevgi Allah için sevgidir.

Seven sevdiğinde hasret bile kalsa eğer sevdiği huzurluysa onu hiç görmese de uzakta da olsa onun mutluluğundan duyduğu lezzeti alır.

Sevgi sevdiğin kişilerin mutlu olduğunu gördükçe onların mutluluğu ile mutlu olabilme sanatıdır der (Balzac)

 Kimileri sevgisine karşılık bulamadı diye yakınır, kendini kahreder, isyan eder, hatta hem kendine hem de sevdiği insana zarar verebilir. Bunu da güya çok sevdiği için yaptığını söyler.

Bu durumun sebebi karşılık beklentisidir aslında! Sevgi parasını verip karşılığında bakkaldan almayı beklediğiniz bir ürün değildir. Çünkü sevgi bir alış veriş değildir eğer karşılıksız seviyorsanız bunu içinizde sınırsız yaşayın kim size engel ki...

Sizi sevmeyen insana kendinizi zorla sevdiremezsiniz karşılık beklemek hatadır. Eğer bir insanı sevebiliyorsanız sevme gücüne sahipsiniz demektir. Yeniden bir başkasını sevebilirsiniz.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Sevgimizi göstermemiz için pahalı hediyelere gerek yoktur. Sevgimizi bakışlarımızla, davranışlarımızla, sözlerimizle en güzel şekilde ifade edebiliriz. Değerli olduğunu söylemek, seninle olduğum için mutluyum, iyi ki varsın demek ve sevdiğinize gösterdiğiniz bir tebessümün verdiği mutluluk ve huzur en büyük hediyedir bence...

İnşallah sevdiklerinizle hep birlikte olmanız dileğiyle selamlar...


   
2014-02-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
SÜLEYMAN YILMAZ
2014-02-14 13:43:03    ip: 88.228.99.???
MÜKEMMEL BİR YAZI ...GERÇEK SEVGİYİ ANLAMAK İSTEYENLER DEFALARCA BU YAZIYI OKUMALARINI TAVSİYE EDİYORUM...VESSELAM...
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları