Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 17 Mart 2014
Fahri HACICAFEROĞLU
Fahri HACICAFEROĞLU kimdir?
Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğup Of İlçesinde yaşayan ve hayata imtihan için geldiğini bilip bunun gereğini yapmaya gayret gösteren bir insan...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Herkes Niyetini Kontrol Etsin!
Belediye başkanlarının seçileceği yerel seçimlere iki aydan az bir zaman kala, partili partisiz bütün Müslüman'ım diyenler büyük bir imtihandan geçiyor. Bu imtihan da makam ve mevkii imtihanı.

Şimdi diyeceksiniz ki; Hadi Belediye Başkan adayları, Muhtarlar ve encümenlerin makam imtihanını anladık ta, seçmenin bu imtihanla ne işi var? Müslüman'ım diyen her kişinin bu imtihanla işi olduğunu bilmesi gerekiyor. Fakat ben yinede acizane bu imtihanın bir ucunu söyleyeyim.

Her insan, hayatı boyunca ne yaptıysa! ondan sorumlu olacağını hepimiz tam inanmasak ta biliriz. Bu her işin içine, aldığımız nefes ve o nefesle neyi söylediğimizde girer. Ki bu kadar hassas bir noktaya kadar sorumlu olduğumuz konuda makam ve mevki için aday olan veya olmayan insanları detaylı şekilde araştırıp ona göre destek (oy) vermemiz gerekmez mi?
Eğer bu araştırmayı yapmadan öylesine destek (oy) veriyorsak makam ve mevki için aday olanların ekmeğine yağ sürmez miyiz?
Ekmeğine yağ sürdüğümüz insanların yaptıkları yanlış işlere ortak olmaz mıyız?
Hangimiz; çok önemli bir hastalığımız için, araştırma yapmadan sıradan veya önümüze gelen doktora tedavi için gideriz ki?

Gidecek olanlara sözüm yok, fakat eğer ben 'araştırma yapmadan çok önemli konu olan sağlığımı tehlikeye atmam ve araştırarak doktora giderim' diyenlere sözüm var.

Sağlığınızı ne kadar düşünüyorsanız, esas mekanımız olan ahiretimizin sağlıklı olması için çok daha fazla düşünmeliyiz!

Destek (oy) vermeden önce şu soruları kendimize sormalıyız:

Oy verecek olduğum kişi;

- Hangi gemiye binmiş ve ne tarafa doğru yol alıyor?
- Bindiği geminin rotasında İslam düşmanları mı var, yoksa dostları mı?
- Bindiği geminin rotasından İslam düşmanları rahatsız mı?
- Bindiği gemiye, İslam'a elenen savaş açmış kurumlar dolaylı yada dolaysız destek veriyor mu?
- Bindiği gemi, Allah'ın (Celle Celalühü) emrettiği 'Yeryüzüne Hak hakim oluncaya dek İslam düşmanlarıyla savaşın' diye derdi var mı?
- Bindiği Geminin İslam Birliği diye söylemi, eylemi, programı veya derdi var mı?
- Aday olmadan önce ortaya koyduğu söylemleri ve projeleri yapma gayreti içinde miydi?
- Elinde imkan olduğu halde (en azından söylem ve proje) bu imkanları değerlendirmek için gayret gösterdi mi?
- Aday olmadan önce ve olduktan sonra aynı partiye destek veren kişi ise, adaylıktan önceki çalışma gayreti ile sonraki gayreti aynı mı?
- Adayın sunduğu projelerinde İslam'a katkı sağlayacak bir madde veya söylem var mı?
- Çevremizde hızla genişleyen ahlaksızlıklar ile ilgili bir projesi veya söylemi var mı?
- %99'u Müslüman olan! bir ülkede, İslam'ın yasakladığı konularda bir projesi veya söylemi var mı?
- Rüşvet almayacağım, Haksızlık yapmayacağım, Âdil davranacağım, İslam'ın karşı durduğu konulara bende elimden geldiğince karşı duracağım, Önce Ahlak ve Maneviyata öncelik vereceğim gibi düşünce veya söylemi var mı?
Bu maddeler gibi yüzlerce madde sıralayabiliriz. fakat buna gerek yok. Siz siz olun bu maddelere sonsuz yaşamımız olan ahiretimizin sağlıklı olması için önem verin. İster birebir adaylara sorun, isterseniz sormadan siz araştırın!

Eğer hepsini bir adayda göremediyseniz bir terazi kurun ve bu maddelere göre kim ağır basıyorsa siz desteğinizi ona verin. Emin olun faydasını aday değil siz göreceksiniz! Aday ağır bir imtihana tabi tutulacak, tabiri caizse ateşten gömlek giyecek. Bunun için siz siz olun ve kriterlerinizi, ne akrabalık, ne yakışıklılık, ne karizmatiklik, ne zenginlik, ne güçlülük gibi düşüncelerle belirlemeyin.

Yukarıda kullandığım  'destek (oy)' kelimelerine de açıklık getireyim; Biliyorsunuz ki, destek sadece oy vermek demek değildir. Maddi ve manevi anlamda oy verdiğimizin yanında olmalıyız. İşimizi veya çıkarımızı düşünerek bu işten geri durmamalıyız. Çünkü biz bu işi Allah (Celle Celalühü) rızası için yapacağız. Yaratıcının rızası olduğu bir işte yaratılandan çekinilip bu işten geri durulur mu?

Mevla'm cümlemizi Hak yol için mücadele eden ve edenlerle birlikte olanlardan eylesin.


   
2014-02-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları