Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 12 Mart 2014
  YAZARIN SAYFASI
Bir Yöneten Olarak 'Saf' Olma Halleri
Başbakan "safmışız" diye bir kelime sarfetti. Yani bir anlamda "öz eleştiri". Bir anlamda yaşananlara "özür". Ancak bu neyi değiştirir? İnandırıcı mıdır? Bu saflık sonucu yapılmış hatalardan geri dönüş var mıdır? 

Aileden tutun, küçük bir firmaya, holding veya STK yönetimine, şayet karar verici durumdaysanız "SAF" olmak gibi bir seçeneğiniz yoktur. Çünkü saflığınız sonucu birileri zarar görüyorsa bir bedeli vardır. Firmalar da bir yönetici hata yaptığında bu maddi bir zarara sebebiyet verdiyse bedeli ödetilir ve hatta işini bile kaybedebilir. Bu hata sektörce duyulunca başka iş bulması bile imkansız hale gelebilir. İşte bu yüzden, diğer insanların hayatını etkileyen karar verme pozisyonundaki insanlar, konusunda uzman kişilere danışırlar ki hata yapılmasın. Çünkü bir insanın her konuda her şeyi bilmesi mümkün değildir, ayrıca tek bir danışman da yetmez. Farklı bakış açıları da söz konusu olabilir diye pekçok uzmanla görüşülür.

Dünya'daki her ülke bazen sahip olduğu yeraltı zenginlikleri,  bulunduğu coğrafi bölge ,  sahip olduğu insan gücü gibi pekçok sebeple onu kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen diğer ülkeler veya çıkar gruplarınca kullanılmak istenir. İşte bu yüzden, her  ülkenin  ordusu vardır ki caydırıcı olsun.Hiç bir ulus evlatlarının savaşta yok olmasını istemez, bu yüzden de en az zarar görmeleri için onları kendilerini koruyacak şekilde eğitmeyi amaçlar. Türk Ordusu sadece savaşmak için değil, erkeklerin günlük yaşamda  ihtiyaç duyacakları pekçok konuda sahip olmalarının faydalı olacağı bilgilerle donatmaya çalışır. Okuma yazma, araba kullanmayı öğrenme gibi onlarca farklı konuda eğitildiklerini görürsünüz erkeklerin.Bu ülkemizin sağlıklı bir toplum yapısına ulaşması için gerekli görülmüştür. Çünkü, bilinir ki özellikle doğu illerdeki küçük yerleşim alanlarında halen çocuk evlilikleri , berdel gibi gelenekler vardır, PKK terörünün arkasındaki asıl amacın uyuşturucu ve silah için pazar oluşturup ondan nemalanmak gibi bir hedef olduğu bilinci ile alet olmamaları için eğitilmeye çalışılmaları amaçlanır.  

Bir ülkeyi kontrol edip kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak için, her tür silahı kullanır çıkar grupları." Bir Ekonomik Tetikçi'nin İtirafları" kitabı bunun onlarca örneği ile doludur.Bu kitabın basılmasına  ve satılmasına izin verilmiş olması bile aslında insanı " tüm bunları yapabiliyorlarsa bunlarla mücadele edilemez, en azından ortak çıkarlar oluşturup, beraber yürümek " diye düşünmeye iter.

Bir ülkeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilmenin yolu, o ülke için karar veren insanları etki altına almaktan geçer. Şayet demokratik yollarla seçilmiş veya halkın sevdiği bir lider varsa onun kişisel zaaflarından yararlanmak, şayet bu yöntemle ikna olmuyorsa tehdit etmek, santaj yapmak, yine ikna edilemiyorsa yok etmeye kadar varan acımasız taktikler uygulanır. Çağımızda hipnoz tekniklerinde tutun da, kimyasal silahlara varasıya ülkeyi yönetenler her an tehdit altındadır. Bunun için seçilmiş, belirli konularda özel yetenekleri olan kişilerin  özel eğitim verilerek  sistemi korumaları  amaçlanır. Halk dilinde "ajan" veya "casus" olarak isimlendirilen  bu kişiler neredeyse her ülkenin istihbarat teşkilatını oluşturur. Ülkemizde MİT,  Amerika'da FBI veya CIA  ve diğer ülkelerde benzeri kurumlar bunun için vardır.ÜLKEYE ZARARLI OLABİLECEK ÇALIŞMALARDAN DAHA ÖNCEDEN HABERDAR OLABİLMEK VE ENGELLEYEBİLMEK  İÇİN. Orduda da, emniyet teşkilatında da, hatta firmalarda bile  o yapının işleyişine zararlı olabilecek her tür uygulamaya karşı yapının kendini korumaya çalışmayı amaçlaması son derece normaldir. Ancak, "safça" davranıp, bir devlet yetkilisine suikat teşebbüsü varmış gibi durumları bahane edip, ordunun tüm sırlarının olduğu "kozmik oda" gibi birimlere ,arkasında kimin elinin olduğunu bilmediğiniz veya bilseniz bile görmezden geldiğiniz yapılara baskınlar yapılmasına onay verirseniz, bir müddet sonra  kendi ipinizi çektiğiniz farketmeye başlarsınız. Ama bedeli sadece size değil, tüm ulusadır. Çünkü amaç, sanki sizin şahsınız veya içinde bulunduğunuz gruba yönelikmiş gibi algılasanız dahi  çok daha ötesindedir.  

Bir ülkeyi yönetmek onu kişisel çıkarlar için kullanma hakkını vermez. O ülkeyi temsil ederken alınan  tüm hediyeler devlete aittir ŞAHSA değil. Yani verilen bir atı kızınız adına alamazsınız. Bilmiyor olabilirsiniz ama bu konuda protokol kurallarını bilen danışmanlarınızın  sizi uyarması gerekir. Çok değer verdiğim bir dostum, kendisine biraz fiyatlı bir kitap hediye ettiğimde, "bana lütfen bir daha bu tarz hediye verme, çünkü benim bunun karşılığını verecek durumum yok, ezilirim" demişti. hayatımda aldığım en önemli derslerden biridir. Birisi size ne amaçla olursa olsun bir hediye veriyorsa, zamanı geldiğinde sizin de ona eş değer bir hediye vermeniz beklenir. Ancak, siz devlet yönetiyorsanız devletin gücünü günün birinde o pahalı hediyeyi verenler lehine kullanmanızın beklenmesi ihtimali yüksektir. Denir ya "devletin malı, babanın malı değil".

Devlete ait herşeyde tüm vatandaşların hakkı vardır. Devlet arazisinden, bankasına ve üzerinde TC yazan herşeyde. özelleştirme deyip bunu özellikle yabancılara satıyorsanız sattığınızın öylesine birşey olduğunu düşünmemeniz gerekir. Belki de ülkenizin ekonomik ve  haberleşme sistemini, sağlık sistemini  yani vatandaşlarınızın sağlığını ve ülkenizin geleceğini satıyorsunuzdur. ekonomik verilerle oynamak, gezi parkını bahane etmek gerçekleri değiştirmez, hayal ürünü olduğu son derece aşikar olan Kabataş vakasını ve yolsuzluk vakalarını örtbas etmeyi amaçlayan eylemler gerçekleri değiştirmez. Yılın ortası kış günü işlerini kaybeden ve yerleri değiştirilen binlerce polis ve devlet memuru birgün konuşmaya başlar ve çığ düşer.Yeter ki ulus altında kalmasın.      

     


   
2014-02-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
mahmut nazik
2014-03-11 00:47:32    ip: 85.104.205???
elinize emeğinize, yüreğinize sağlık
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Kutsal Mekanlar