Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Mehmet Celal SAVAŞKAN
Mehmet Celal SAVAŞKAN kimdir?
İnşaat Yüksek Mühendisi
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ukrayna da BOP'landı
Ukrayna'da onbinlerce kişi ülkemizde de görmeye alışık olduğumuz bir şekilde sokaklarda yönetim karşıtı eylemler düzenledi. Ancak eylemciler, görmeye hiç de alışık olmadığımız bir şekilde, uzun namlulu keskin nişan alan silahlar ile, kasten ve resmen peş peşe vuruldu, yaralandı ve öldürüldü. Olayları bir türlü yatıştıramayan yönetim çareyi kaçmakta gördü, ortalık toz dumanken kirişi kırdı.

Avrupa birliğine yakın politikalar isteyen halk, eski başbakanlarının hapisten çıkartılmasını istiyor, heryerde şiddetli eylemler gerçekleştiriyordu.

Neticede, YulyaTimoşenko 2011 yılından beri tutulduğu esaretten meclis kararı ile kurtuldu, halkına özgürlük konuşmasını yaptı.

Ukrayna bu serbest bırakılış ile sakinleşecek gibi görünüyor.

Sokakların tansiyonu düştü.

AB de Ukrayna ile birlik mesajı verdi, parlamentoyu kararından ötürü tebrik etti, Timeşenkoya başarılar diledi.

Ukraynadaki eylemleri demokratik bir halk hareketi olarak nitelendirip; Ruscular kaybetti, Avrupa Birlikçiler veya Amerikancılar kazandı şeklinde algılamadan önce Rusyanın son birkaç yılda yaptıklarına bakalım;  

Rusya Baltık (Kuzey Akım) ve Karadeniz (Güney Akım) üzerinden boru hatları inşa ederek Ukraynayı devreden çıkartacak projeleri hayata geçirdi. Sattığı gazın fiyatını düşürerek, Ukrayna üzerinden geçen gaz dağıtım hattının ekonomik çekiciliğini de bitirdi. Deniz altı hatlarının güvenli ve ekonomik birşekilde işletilebilmesini sağlamak için deTürkiye dahil, transit ülkelere indirim yaptı ve pay verdi. Ukraynaya arada göz dağı vermek için kestiği gazın, Avrupaya olan etkisini kaldırarak, ülkenin enerj talebini tek taraflı olarak kendisine bağlamış oldu. Ukrayna ile olan ekonomik ve kültürel bağını arttırmadan, askeri  varlığını sürdürecek şekilde adımlar attı. Kırımda bulunan üssü için 25 yıl daha süre uzatma anlaşması yaptı.

Ukraynayı için Avrupa Birliği bir önemi olmayacak hale getirildi,  Birliğe geri veriyor.  

Bugün Ukrayna geniş verimli tarlalarını Çin gibi büyük ülkelere kiralayarak bulunduğu bataklıktan kurtuluşunu arıyor.

Rusyanın Timoşenkonun kuracağı iktidara ilk hediyesi, doğal gazı biraz kısmak veya fiyatını arttırmak olursa, şaşırmayn.

Özetle, kazananı çok olan bu meydanda, kaybeden sadece Ukraynalılar olmakta.

Haksız dengeleri kendi lehine kaldıramayan bir ülke Ukrayna.

Tıpkı; Libya, Suriye, Irak ve Makedonya gibi... 


   
2014-02-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları