Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ege'den Köyden Selam Galii...
Cemile'min gezdiği dağlar meşeli imanım,

Haydi üç gün oldu Cemile'm ben bu derde düşeli.
Gaydiri gubbak Cemile'm,
Nasıl nasıl edelim biz bu işe
Nikahımızı kıysın,
Ünnen gelin Koca Memiş'e.

Cemile gız ne gezersin hayatta,
Basma da fistan, parlak da potin ayakta.
Gaydiri gubbak Cemile'm,
Nasıl nasıl edelim biz bu işe
Nikamızı kıysın,
Ünnen gelin Koca Memiş'e.

Cemile'nin fistanı saman sarısı imanım,
Haydi gören sancak Cemile'm gızı memur garısı.
Gaydiri gubbak cemile'm,
Nasıl nasıl edelim biz bu işe
Nikamızı kıysın,
Ünnen gelin Koca Memiş'e.

Bu göze türküyü cok gözel okuyan iremetli Sn.Özay gönlüm(5 şübat 1940, 1 mart 2000,ankara cebeci asri mezarlık   )

Egeden böyle degerli sanatcı az cıkıyo ve biz bu hafta şu gözel türkü ile onu sadece analım devedik galii.

Yalan dünyanın cileli meşagatli günleri.

Her yeni bir gün farklı tepe dinlemeleri ile secim önü bir sürü dedi kodu ama yanlış bi hareket olan koca kulak olmak ve bu dürüst bi siyaset deel.

Ve tüm dünyaya da baya bi rezil füsyan olduk oluyoz gali.O salı meclis konuşmaları yetmezmiş gibi her bi siyasi lider konum ve adaba göre hi, tabet etse ne gözel olur demii yaa.

 Ama ülkemiz ateş cemberi olmuş tüm cevremiz kaynayan bi ortadogu ve misafir sütasünde bir milyona aşkın süriyeli kardeş de misafir de sıgınmacı de evinden barkından torpagından koparılıp can havli ile sıgınmış komşu ülke ye  naparsın ne edersin nasıl bakarsın dünyadan tık yok.

Zor  zor bu ülkenin öz kendi evlatları yıllardır bi kumpas kurulup icerde boşu boşuna mapus tayan başta genelkurmay başkanımız ilker başbug ve millet vekili olarak tek başına halkın tercihini icerde mapus  olan engin alan ve böyle bi ortamda yok kabataşta bi başı örtülü kardeşimizi cocugu ile birlikte seksen yüz kişi dövmüş şitted ve taciz etmiş ama hec kimse görmemiş ama kamera kayıtları var dendi de o da boş gibi velakin dogru dur deyem niye bunca aylar gecti tek bi şahit yok devletimiz nasıl bulamadı istanbulun en kalabalık bi yerinde vuku bulan bu acı olay tez bulunur ve failler en kısada cezasını alır..

Anadoluda erken bahar havası var insanların hec umrunda deel ankarada toz duman olmuş secimler gelmiş bangır bangır bagıryor arabalardan secim afişleri boy boy süslemiş hec ama hec insanların ilgisini cekmeyoo.

İki insan bir araya geldi mi şööö le kafasını hava kaldırıyo aga nolucek bu hafta yagış vamı dinledin mi baktın mı hava raporuna ne deyooo.

Yok yok vala kacırdım ama yok deyolar bu yıl ne kar yagdı ne yagmur zooorrr bi yıl olecek aga..

İşte yurdum insanı her cuma yagmur duası oluyoo..

Her bi köy birleşip imece usulu kazanlar vuruyo dualar ediyo yatırlar ziyaret ediliyo..

Hutbelerde cami imamları devamlı  yagmur duası yapıyo..

Şehirlerde insanlar bireysel olarak dükkan önlerinde lokma dagıtıyooo..

Mahallelerde sokaklarda mıhtarlar önceliginde saclar vuruluyo ekmek ler yapılıyo dualar oluyo sırf ,,Allah rızası icin,,bi bereket bi bereket yagmur duası bi damla yagış belki kar bu yıl düşmedi ama belki bahar yagmurları ecep acep ..

Kırlar bir bucuk ay sonrası gibi badem agacları cicek actı..

Sögüt agacları tomurcuk oldu..

Kayısı şevtali agacları tomurcuk..

Kirac agacları actı acacak..

Havalar nisan mayıs ortalamaları gibi ..

Sanki insanlarda olan er ken dogum gibi..

Tabiata da bu sene allah bilir de meyve  bag bahce işi cookkk zoor olacekk.

Ekinler  desen öyle sebze desen öle.

Yer altı suları desen öyle..

Bu yıl cokkk zor gececek galiii.

Ama  bunda da bi hayır vardır deyelim..

Göcmen kuşları bile havalara aldanıp agır agır gelmeye başladı leylekler  geldi bile..

Bu havalar uşak ta cok erken..

Bu gün yaşadıgımız havalar mugla datca da..

Hatay rehanlıda ilcemizde.

Aydın söke de belki olur..

Ama ege de uşak ta kırka köyunde  cok alışık olmadıgımız  bi hava şartları.

Uşak tarım il müdürlügü kırlarda agaclara dadanmış olan agac kanseri olan burc ile mücadele başlatacakmış cok iyi bi calışma.

Sıgırcık kuşu bu yeşil sert yapraklı ve nohut böyuklügunde danesi olan bu burcu yiyor ve dere kenarında olan sögüt armut kiraz elam erik kayısı,muşmula badem gibi agaclara konup orada cık cık deyip güneş keyfi yapıyor ve aynı zamanda da rahatlamak icin de ihtiyac gideriyor..

Böyük abdestini oracıkta bozuyo(işemesini agacta yapıyo) ve o da yapışkan bi halda sakız gibi uzayooo daaa bi metre ip gibi sarkıyo ve agaca yapışyo ve orada zaman icin de bir ay gibi zamanda görmedinde iceri dogru kök salıyo ve o kadar cok hızlı bi şekilde agacın icine işliyoo ve bilek kalınlıgında bi dalın tümünü kavrıyo ve tüm bu şekilde kendine yeni yeni ürün yaratmış oluyo ve ciftcilikle zirat ile ugraşanlar da buna pek önemsemiyo cünki agacları ticari  gelir getirici nesne olarak görmüyo hobi amaclı oldugundan da baya bi yaygın..

 Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım politıkaları o zamanlarda tüm zirat mühendisleri yüksekten bi emir ile köylü ile iş birligi ile kırsal alanda ne kadar boşta gac varsa ortaklaşa bi aşı ile tüm kırlarda yabanı agacları armut alıc muşmula gibi agaclarla aşı yapmışlar taaa o yıllarda şimdilerde tarım da cok degerli arkadaşlar var Özellikle,Uşak il Gıda Tarım Hayvancılık Md. zirat yuksek mühendisi .Sn.Mustafa GüNGÖR ,bey  başta olmak üzere doga sevgisi ile vatan sevgisini birleştirmiş denizli ilinden gurbetten gelmiş sn Muhammet bey var uşak selvioglu kariyesinden sn cemallettin bey gibi pırıl pırıl ,,insanı,, düşünen işi kolaylaştıran köylüye saygı duyan seven devletini milletini sayan doga torpak vatan sevgisi ile dolu insanların  oldugu sürece bu doga yaşar..

 Belki saadece ege bölgesinde var bu burc ve burc hastalıgı basit gibi görünsede agac kanseri tarım zirat ve köylü ortaklaşa bi cözüm bulur galii.

Onca secim havasına onca ortalıkta dolaşan ne idügü belli olmayan yasal ve yasadışı bir sürü ses kayıtları ortalıkda toz duman ve havalar da naapsın gardeşim kah bulutlu kah sıcak az esiyo gibi az soguk yani yüce allah bili de şöle afatsız bi iremet vese de ortalık az bi temizlenivese

gali belki hem azıcık  barajlarımız dola hemde ortalık az da olsa bi rahatla gerci biz insan olu hic tatmin olmayız ihlaf olmayız da galii.

Hadi hadi memleket meseleleri bitmez da bizim buralarda uşak kırka köyü kariyesinden sisli soguk tertemiz oksijenli havasında selam saygılar gali salıcakla kalın.

Üstadım..
   
2014-03-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları