Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
Güllü MIZRAK
Güllü MIZRAK kimdir?
GÜNAHSIZ KELEBEK Roman'ının yazarı.
  YAZARIN SAYFASI
Çocuk yaşta evlilikler!
Kader; "Alın yazısı" Her insanın daha doğmadan alnına yazılmış olan, yaşanması kaçınılmaz olan  gerçeklerin yaşanmasıdır.

Kader öyle birşeydir ki size imkansız gibi gelen mucizevi şeylerin gerçekleşebildiği hakikattir.

İnsan, aynı zamanda düşüncesini gerçekleştirme yeteneği ve yetkisini sahiptir. Sadece kadere bağlı kalmak, insanın kendini kandırmasından ibarettir.

Çocuk yaşta,70'lik dedelerle evlendirilen kız çocuklarının kaderi mi böyleymiş? Aile baskısı ve anne-baba zulmü değil yani?

O kız çocuklarına söz hakkı veriliyor mu? Çocuk yaşta evlendirilen ve hayatı kararan o çocuk gelinlerin vebalini kim çekecek, hesabını Allah'a kimler verecek?

Bir programda izledim. Kız 17 yaşında, rızası dışında evlendirilmiş. 2 yıl sonra ayrılmış. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen hayata karamsar bakmaktan kurtulamamış. 

Defalarca intihar etmeyi düşünmüş, ancak o olumsuz düşüncelerinden namaz kılmaya başlayarak kurtulmaya çalıştığından bahsediyordu...

Kız çocuklarını çocuk yaşta evlendirenler; babası yaşında, bazen dedesi yaşındaki adamlarla  evlendirenler, o çocuğun geleceğe umutla  bakmasını nasıl bekleyebilir?

Yapılan araştırmalara göre; Maddi sıkıntılar nedeniyle, bu tür evlilikler gerçekleştiriliyormuş. Yaşı küçük olduğu için dini nikahla yapılan bu evliliklerin,resmiyette hiçbir kaydı bulunmadığından,  çocuk gelinlerin kanunlar nezdinde  hakları bulunmuyor. Kimler koruyacak o çocukları?

Başta arap ülkeleri olmak üzere, Amerika da dahil 41 Ülkede çocuk gelin vakaları yaşanıyor. Rızası dışında küçük yaşta evlendirilen kız çocukları dini dikahla evlendiriliyor. 

Elini vicdanına koyarak, merhamet boyutuyla düşünebilen insanların, ailelerin bu tür davranışları kabullenmemesi gerekir...!

Çocuk gelinlerin, kanuni hakları bulunmadığından, kimler koruyacak çocuklarızı? Sadece çocuk doğurarak anne-baba olunmuyor. Onlara sağlam bir gelecek hazırlamak ailenin görevi ve vazifesidir.

Her erkek; Evlatlarına ve hanımına iyi davranarak, onlara iyi bir gelecek hazırlamaya çalışmak zorunda.Onların huzuru ve mutluluğu için emek sarfetmeli her baba. Çünkü evlatları ve kadını, kendilerine Allah'ın  emanetidir.

Günümüzde, sadece erkek değil bayanlarda,aile bütçesine katkıda bulunarak çalışıyorlar. Anne-baba çacukları için herşeyin en iyisini temin etmeye çalışıyor. Birlikten kuvvet doğar... 

Çocuk gelinler; Genelde,eğitim düzeyi düşük ve maddi durumları elverişsiz ailelerde görülüyor. 
Çocuk gelinlere artık hayır denmelidir. Yaşanan olay bir insanlık trajedisidir. 

Çocuklar  gelin olmasın. Bırakın oyuncak bebekleriyle oynasınlar doya-doya. Hayalleri vardır onlarında her insan gibi, bırakın hayal kursunlar.

 Geleceğe dair umutları vardır, koparmayın umutlarından. Karanlık boşluklara düşmesinler çaresizce, ümitsizliğe kapılmasınlar. Anneler- babalar; Onlar sizin canınınz kanınınz değil mi? Bırakın büyüsünler, taze fidanlar gibi çiçek açsınlar. 

Baharı görmeden kurumasınlar. Bırakın, kendi kararlarını kendileri verebilecek olgunluğa ulaşsınlar. .Gülücüklerini almayın yüzlerinden, bırakın gülsünler? Umutlarını yoketmeyin, bırakın yaşasınlar, yaşarken öldürmeyin...

   
2014-03-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları