Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Ekim 2016
Oğuzhan ÖZMEN
Oğuzhan ÖZMEN kimdir?
1997 istanbul doğumlu olup aslen Yozgat'lıyım. Şuan İstanbul Medipol Üniversitesinde Uluslararası Ticaret Alanında Lisans Eğitimi almaktayım. Tarih ve Gündem ile ilgili araştırmalar yapmak kitaplar okumak en büyük uğraşımdır...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kırım Meselesi
1954'de Ukrayna'nın Rusya'ya katılmasının 300. yıldönümü gerekçe gösterilerek Ukraynalılara bir jest olarak Kırım özerk bir cumhuriyet halini aldı ve Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetine bağlandı. O, teknik olarak hiçbir şeyi değiştirmeyeceği düşünülen bu hediyenin uzun vadeleri neticeleri Ukrayna 1991'de bağımsızlığını kazandıktan sonra görülmeye başlandı.

Rusya'nın yüzyıllardır oraya ilgisi büyüktü. Hem tarıma elverişli topraklar var hem Rusya'nın Karadeniz'e ve sıcak denizlere açılan kapısıydı ki 230 yıldır Rusya'nın deniz üssünün bir kısmı Kırım'ın Sivastopol şehrinde bulunuyor. Öyle ki Rusya Sivastopol'daki üssün kontratını uzatmak için
  2010'da Ukrayna'ya doğalgaz satışında büyük indirime gitmişti. Peki şimdi ne oldu da Rusya Kırım'a 'ya doğalgaz satışında büyük indirime gitmişti. Peki şimdi ne oldu da Rusya Kırım'a askeri müdahalede bulundu?
Rusya Kırım ‘da bulunan Rus nüfusuna güvenerek Kırım'a çıkartma yaptı ve Ukrayna hükümeti ülkede seferberlik ilan etti. İki ülkenin arasını yapmak için ABD,BM,NATO gerek Rus dış işleri gerekse Ukrayna hükümeti ile iletişime geçtiler. Rusya'nın amacı seçimle Kırım'ı topraklarına katmak ve bunun içinde büyük bedeller ödemeyi göze almış bile.

ABD Rusya'ya karşı yaptırımlarda bulunmaya başladı ; ABD Moskova ile ticaret ve yaptırım görüşmelerini dondurdu, Amerika ticaret temsilciliği Rusya ile yaklaşan ticaret görüşmelerini askıya aldığını bildirdi, Amerika savunma bakanlığı Rusya ile tüm askeri ilişkileri dondurduğunu bildirdi üstüne üstlük Kırım'a yaptığı askeri müdahaleden geri adım atmazsa G8'deki yerini kaybedeceğini bildirdi.

Buna karşılık Rusya devlet başkanından cevap gecikmedi: 'Rusya'ya yaptırım uygulamak isteyen sonuçlarına da katlanır. Modern dünyada herkesin birbirine ihtiyaç duyduğu, birbirine bağlı olduğu yaptırımlar herkese zara verir.' Diye konuştu ve ekledi. 'G8 zirvesi için hazırlıklar sürüyor ama gelmek istemiyorlarsa onlara ihtiyacımız yoktur' dedi. Salı akşam saatlerinde Rusya kıtalar arası balistik füze denemesi yaparak birnevi göz dağı verdi.


   
2014-03-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları