Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 13 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Şuursuzca Yaşayamayız!
Müslüman olmak, istikamet sahibi olmaktır.   İslam bizden şuurlu bir hayat istemektedir. İslami bir hayata talip olmak demek, aynı zamanda şuurlu bir yürüyüşe talip olmak demektir.  Yaşadığımız coğrafyada, yaşanan olayları, şuurlu bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Tevhidi çizgimizi muhafaza ederken, gelişen güncel olaylarda kafamızı kuma gömemeyiz!
Yaşanan adaletsizlikleri, zulümleri, haksızlıkları, görmezlikten gelemeyiz!
İslam takipçilerinin ufukları geniş olur. Müslümanlar, sadece bir cemaatin liderin düşünce dünyasına takılıp kalamazlar. Bir cemaat liderinin veya siyasi bir liderin düşünce dünyasında durmak, ebedi geleceğimize veda etmek demektir. Kur'an'ın düşünce dünyasından hayatımızı inşa etmemiz gerekiyor. Cemaatlerin veya siyasilerin manifestosu, bizlere ışık olamaz.  Işık bize, Kur'an'dan gelir.

Kur'an bize geniş ufuklar açar. İlahi Kitap bize şuurlu bir düşünce yapısını göstermektedir. Olaylara bakışımız, tepkimiz eleştirimiz ölçülü ve dengeli olacaktır.  Bir kavme olan kinimiz bizi asla adaletsizliğe sürükleyemez, sürüklememelidir.  İnsanlara şuurlu bir şekilde cehenneme giden yolu değil, cennete giden yolu göstermemiz gerekiyor.

Kur'an bizden şuurlu bir hayat istemektedir.  Günümüzde kabul etmek gerekiyor ki, toplum olarak, bir şuur kaybı yaşıyoruz. Şuursuzca düşünüyoruz. Şuurlu bir şekilde olayları masaya yatıramıyoruz. Düşüncelerimizi, birlilerinin düşünce dünyasına yaslıyoruz. Kendi hür fikirlerimizi ortaya koyma yerine, başkalarının fikirlerini beyan ediyoruz.  Başkalarının düşünce dünyasıyla düşünmek, Kur'an düşüncesine algısına ihanet etmek demektir. Kur'an düşüncesinden, daha yüksek ufuk açıcı bir düşünce olamaz!

Şuurlu Müslüman demek, zalimlerin korkusu demektir. Şuurlu Müslüman demek, Ortadoğu'nun özürleşmesi demektir.  Şuurlu Müslüman demek, yeni fetihlerin gelmesi demektir. Şuurlu Müslüman demek ümmetin birliği ve vahdeti için bütün gücüyle çalışması demektir.

Müslümanlar şuursuzca düşünemez, şuursuzca hareket edemezler. Bizler şuursuzca yaşayamayız!..


   
2014-03-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları